Красивата орхидея е капризно цвете. Мек климат, добро осветление, но без пряка слънчева светлина са само част от нейните изисквания, за да се развива нормално и да радва с красивите си цветове. Но отглеждането на орхидея, която цъфти постоянно, е истинско изкуство. За целта е важно преди всичко да се избере правилното място, на което да се постави саксията с нея.
Още: Пролетно пръскане на ябълки: Ето какво трябва да знаем за него
Още: Пръскане срещу охлюви - ето какво можете да направите
Къде е най-добре да сложите саксията?
Най-важното е да сте запознати с условията, от които това цвете се нуждае. Първо - мек климат, второ - добро осветление, трето - температура от 20 до 30 градуса по Целзий през деня и 18-25 през нощта.
Поливане на орхидеята след пресаждане - ето как е правилно да се прави
Ясно е, че през зимата няма да е лесно да се намерят такива условия в градски апартамент.В крайна сметка влажността на въздуха под 50% вече е критична за орхидеите. Но тези условия може да се постигнат чрез пръскане или поставяне на съд с вода до растението.
Още: Какво трябва да знаем за пръскането на сливи през пролетта
Още: Ако разсадът на краставиците е спрял да расте, направете това
Що се отнася до избора на място на перваза на прозореца, през лятото е по-добре да избирате между източната и западната страна. Первазите на прозорците с южно изложение не са най-добрият вариант за това цвете. Ще трябва да му осигурите защита от пряка слънчева светлина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-добрият сорт краставици: Дава щедра реколта цяло лято
Още: Без плевене: Как да се избавите от плевелите и да приберете рекордна реколта
През зимата, напротив, по-добре е да преместите орхидеите на южната страна, като постепенно ги привиквате към излагане на пряка слънчева светлина. Ако оставите саксията на сянка, няма да расте нищо освен листа. Също така трябва да предпазите растението от температурни промени, особено през студения сезон.
Грижи за орхидеите по време на цъфтеж
Стъпка 1: направете странични отвори във вътрешната саксия, това ще подобри вентилацията на субстрата и ще предпази корените от гниене.
Още: Тайната на мързеливите градинари: Как да приберете богата реколта от зеленчуци без много усилия
Още: С този трик доматите ще дават плодове като луди
Стъпка 2: Избършете добре листата с кърпа, навлажнена с вода. Прашните и мръсни листа ще пречат на фотосинтезата.
Стъпка 3: поставете цветето на място с дифузна светлина - то не обича пряка слънчева светлина, под яркото слънце могат да се появят изгаряния по листата. През зимата, когато има малко слънце, помогнете на растението с изкуствена светлина (удължаване на дневната светлина до 12 часа), например фитолампа.
Стъпка 4: по правило редовността на поливане не надвишава 1 път на всеки 1-2 седмици (в зависимост от влажността на помещението). Поливането може да се извърши по няколко начина:
- накисване във вода за 15-20 минути (целта на това накисване е да се наситят корените и субстрата с вода). Накисването може да се извърши в саксията, в която е цветето или в отделен съд, като вътрешната саксия с кореновата система се потопи 2/3 във вода;
- пръскане или поливане под душ - този метод е идеален за орхидеи с въздушна коренова система, както и за освежаване на листата.
След поливане не забравяйте да оставите водата да се отцеди за 20-30 минути и след това можете да върнете саксията на нейното място.
Още: Дори най-капризната орхидея ще започне да цъфти с помощта на ориз