Краставиците обичат топлината и влагата, но когато вали няколко дни подред и температурата на въздуха се понижи, растенията са под истински стрес.
Листата пожълтяват и падат, корените започват да гният и яйчниците престават да се образуват. Не можем да отменим лошото време, но е напълно възможно да помогнем на краставиците.
В идеалния случай леглото трябва да се издига над повърхността на земята, тогава излишната вода ще се оттича, без да навреди на краставиците. В райони със студен и умерен климат те се правят на базата на угнил оборски тор, компост или растителни отпадъци от градината. В процеса на гниене те ще отделят топлина, а в същото време ще подхранват корените. Ако краставиците растат директно на земята, тогава е необходимо да се направи дренаж, за да се освободи излишната вода. За да направите това, изкопайте плитки дренажни канали, които след това можете да запълните.
Филм, опънат върху дъги, ще служи като защита от силни дъждове и студ. Такава мини-оранжерия трябва да се вентилира, за да се предотврати гниенето на корените.
Петна по листата на растенията: Ето какви могат да са причините
С вода хранителните вещества се измиват от почвата, поради което по време на дъждове трябва да се прилага горна превръзка по-често от обикновено.
След дъжд - напръскайте краставиците с това за богата реколта
Градинарите се опитват да се справят с евтини достъпни средства.
Йодът е антисептик, укрепва краставиците, предпазва от кореново гниене и късна болест.
Пепелта е естествен тор, в суха форма се поръсва всяко градинско легло, а листата и яйчниците се напръскват с разтвор.
Полезни са и екстракти от кравешки и птичи тор в съотношение съответно 500 и 100 грама на кофа вода.
Как да защитим краставиците по време на продължителни дъждове?
Здравите растения по-лесно понасят капризите на природата. Удебелените храсти трябва да се разредят, да се отрежат долните листа и страничните издънки, а след дъждове да се третират с разтвор на сода. За приготвянето му се вземат 30 грама сода и 20 сапун за пране на десетлитрова кофа с вода.
Препоръчително е леглата да се мулчират с дебел слой нарязана трева, талаш или слама. Преди това почвата трябва да се отцеди, като се направят дренажни канали и се разхлаби.
Ако краставиците са защитени, хранени и изолирани през този труден период, те ще преживеят неблагоприятното време и ще ви се отблагодарят с прилична реколта.
Листата на растението падат: Каква е причината?
Благоразумните градинари, знаейки, че идва дъждовният сезон, предприемат допълнителни защитни мерки:
Големите долни листа на миглите на краставиците се отрязват, за да не провокират появата на жълти петна и по-нататъшното им разпространение в цялото растение.
Отстранете излишните странични издънки, прищипете върховете на останалите лози, изтънете удебелените храсти.
След края на дъждовния период трябва да разхлабите почвата в леглата, така че влагата да се изпари по-бързо.
В същото време напръскайте краставиците с разтвор на сода: 10 литра вода + 30 г сода + 20 г сапун за пране.
В оранжериите се извършва вентилация за нормализиране на влажността на въздуха.