Ако искате да отгледате изобилна реколта от лук, важно е да добавите един специален компонент към дупката в етапа на засаждане. Основната тайна на отглеждането на голям лук се крие в един прост компонент - дървесна пепел. Тя не само повишава добивите, но и подобрява качеството на почвата, като неутрализира нейната киселинност благодарение на алкалните си свойства.
Пепел в дупката при засаждане на лука
Дървесната пепел е богата на полезни вещества, по-специално на калий, калций, магнезий и фосфор. Тези елементи осигуряват здравословен растеж на лука и укрепват неговото развитие.
Какво е най-добре да засадите след лук?
Калият укрепва кореновата система и насърчава нейното развитие, което прави лука по-устойчив на болести. В допълнение, благодарение на антисептичните си свойства, дървесната пепел помага за предотвратяване на гъбични заболявания.
За да сте сигурни, че лукът се вкоренява добре, е важно почвата да се обогати предварително. За да направите това, наторете почвата с изгнил оборски тор и добавете фосфорни и калиеви торове в съотношение 20 и 10 грама на 1 m². Най-добре е почвата да се подготви предварително, като се добави тор 10 дни преди засаждането, за да се слегне почвата.
3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Когато засаждате лук, добавете 5-6 гр дървесна пепел, 3-4 гр суперфосфат и приблизително 10-15 гр фин хумус или компост в дупката. За да предпазите насажденията от лукови мухи, можете да добавите 3-4 грама обикновена готварска сол към всеки ред.
За да се предотврати гниенето на лука в почвата, той се изсушава на слънце преди засаждане. Няколко дни преди засаждането луковиците се заливат с вряща вода и след това се изсушават добре. Освен това в дупките може да се добави разтвор на калиев перманганат за дезинфекция.
Преди засаждане луковиците на лука се накисват в солен разтвор (1 супена лъжица сол на 1 литър вода) за около 3 часа. След това посевният материал се държи още 2 часа в разтвор на калиев перманганат, след което се измива обилно с чиста вода.
Засаждане на лук през ноември: Задължително го накиснете в това
Отглеждане на лук
Най-благоприятните предшественици за развитието на лука са зеленчуковите култури, за чието торене са използвани органични торове. Те включват домати, зеле, патладжани, тиквички, краставици, тиква и картофи. Лукът може да се засажда на едно поле до 3 години подред, като се наторява почвата.
Лукът е студоустойчиво растение. Семената могат да се засяват, когато почвата се затопли до 5-7 градуса. Скоростта на поникване зависи от температурата и е до 2 седмици при 14 градуса. Разсадът понася добре студено време, дори леки нощни студове (до -3 °). Това е умерено влаголюбиво дългодневно растение. Развива се добре при ниска влажност на въздуха и температури от 22-25 градуса и повече.
Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Лукът е много невзискателен към условията на отглеждане на почвата. Може да се отглежда на почви с различен механичен състав. Най-подходящите почви са песъчливо-глинести и глинести почви с достатъчно съдържание на хумус и pH най-малко 5,5. Културата е взискателна по отношение на обработката на горния слой на почвата, тъй като кореновата система е разположена на малка дълбочина. За нормалното развитие на растенията е необходимо да се наситни добре горния слой по време на механичната обработка на полето.
Лукът е много чувствителен към почвеното плодородие. Най-вече растението се нуждае от калий (300 кг/хектар), азот (до 250 кг/хектар), калций (200 кг/хектар) и фосфор (до 100 кг/хектар). Торовете се прилагат на части - преди обработката на почвата и като подхранване през вегетационния период. Важно е също така използването на торове с микроелементи (цинк - 11 кг/хектар, мед - 20 кг/хектар), които значително увеличават добива и срока на годност на готовата продукция. Микроторовете се прилагат еднократно преди сеитба.
Липсата на влага в почвата води до намаляване на брутния добив поради малкото тегло на луковиците. Използването на изкуствено напояване гарантира постоянно висок добив и добър търговски вид на продукцията. Честотата на поливане на зависи от метеорологичните условия. Разходът на вода е 350-500 кубически метра на хектар.
Как да отгледате богата реколта от зелен лук на перваза на прозореца?