От ягодоплодните най-важни са малините и къпините. Отглеждат се като трайни насаждения. Нямат скелетна дървесина и плодните леторасти се обновяват напълно при всяка култура.
Резитбата е една от най-важните агротехнически мерки при отглеждането на малини. Регулира вегетативния растеж и плодовитостта и поддържа системата на отглеждане.
Най-разпространената система за отглеждане на малини са вертикални редове по тел, тъй като малините интензивно изтласкват издънки от корена.
Още: Направете това с малините в градината преди 15 април, за да е богата реколтата им
Според сроковете резитбата може да бъде
основна резитба след прибиране на реколтата,
зелена резитба през пролетта.
Резитба след засаждане
Още: Най-добрите торове за малини: Съвети за богата реколта
След засаждането разсадът трябва да се съкрати до 3 развити пъпки , т. е. около 20-30 см над земята.
Първата година след засаждането
Скъсяване на разсад след засаждане
През първата година след засаждането младите малинови филизи трябва да се оставят да се развиват свободно. При благоприятни условия от корена на всеки разсад израстват 2-4 нови издънки със странични издънки.
Основна резитба след прибиране на реколтата
Различаваме два основни метода на резитба след прибиране на реколтата:
резитба от август до ноември,
резитба в началото на пролетта.
Още: Как да подрязвате малини през пролетта, за да имате богата реколта през лятото
1. Двугодишните леторасти, които са дали плод, се отрязват до земята, изваждат се от дръвчето и се изгарят. В същото време трябва да се отстранят по-слабите, повредени и излишни леторасти от тази година. На останалите издънки се осигурява по-добра светлина, повече хранителни вещества и повече влага. Така се постига благоприятен ефект върху растежа на пъпките, зреенето и мразоустойчивостта.
Може ли малините да се торят с пепел?
2. В началото на пролетта се избират едногодишни леторасти и се съкращават за плододаване. Издънки с дебелина на молив се оставят за културата. На мястото на засаждане се оставят 2 летораста с добре развити пъпки по цялата им дължина, общо 20-25 пъпки, което е абсолютно необходимо за получаване на високи и качествени добиви.
Резитба при отглеждане "изправен ред по тел".
При системата за отглеждане на малини "вертикален ред по тел" е необходимо да се оставя по един летораст през 15-18 cm, т.е. общо 6-7 на линеен метър. Резитбата трябва да се извърши на 2 пъпки над горната тел, т.е.на височина около 170 см и да се привържат към телта. Освен резитбата, трябва да проредите и скъсите страничните клони, които са често срещани при някои сортове, напр. във фортовете и виламета.
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Зелена резитба през пролетта
По време на вегетационния период има интензивен растеж на младите издънки. Първите издънки се развиват от най-плитък слой почва. Тъй като са по-слаби, се отстраняват през пролетта до средата на май. Отстраняването на младите леторасти се извършва механично или химично. Те се отстраняват чак до основата, т.е. до земята, още преди да бъдат отсечени. За реколтата през следващата година най-добрите издънки са тези, които поникват през май. Ние не ги премахваме, а ги оставяме да се развиват свободно.