Златно правило: Колко дълбоки и широки трябва да са дупките за засаждане на овошки?

15 април 2025, 16:45 часа

Много любители овощари се затрудняват да отгатнат точния размер на дупките за засаждане на овошки. Едно е сигурно. Не е необходимо да е твърде дълбоко. Овощните дървета не се нуждаят от дупки, които са твърде големи, или твърде дълбоки и твърде широки. Най-добрата дълбочина е от 50 до 60 сантиметра и ширина от 40 до 50 сантиметра.

По-дълбока дупка, проблем за присадката

По-големи размери не са необходими, защото по-голямата дълбочина означава, че на дъното на дупката могат да се поставят повече лопати оборски тор и NPK тор, което не е лошо за разсада, но височината на присадката или мястото на свързване може да бъде проблем.

Още: По съседски: Кои овошки си струва да засадите заедно и кои НЕ се разбират

Ако тя е ниска и присадката трябва да е най-малко на пет сантиметра над земята, овощното дърво може да се засади плитко, което води до по-силен растеж на леторастите от спящи пъпки и по-слаб растеж на плодното дърво. Корените са далеч от хранителни вещества под формата на тор и минерални торове.

Апокалиптично: Сланата през април унищожи 90% от земеделските култури в цялата страна (ВИДЕО)

Дупки за засаждане на овошки

Дупката може да бъде квадратна или кръгла.

Ако присадката е високо на разсада, коренът може да отиде по-ниско, ако дупката е по-дълбока, но все пак трябва да е над земята. Много овощари изкопават дупки с дълбочина до 80 сантиметра и ширина 60 сантиметра, което е напълно излишно, защото освен че има проблем с присадката, запълването на такава дупка отнема много време.

Още: Никога не засаждайте овощни дървета на тези 7 места

Някои овощари копаят дупки с малък багер, което води и до по-труден контрол на дълбочината на дупката и неправилната й форма, а и отнема повече време за засаждане на разсада.

По-добре е да копаете, отколкото да пробивате

Затова дълбочина от 50 до 60 сантиметра и ширина от 40 до 50 са напълно достатъчни за засаждане, защото тогава коренът има достатъчно място за безпрепятствено развитие. Дупката може да бъде квадратна или кръгла и отново, те са по-добре така, отколкото да бъдат засадени в дупки, пробити със свредло. Така пробитите дупки обикновено са с дълбочина до метър, но корените по-трудно пробиват гладките стени, останали след свредлото, отколкото когато дупката се копае с лопата. 

Растението изразходва повече енергия, а поради дълбочината си оборският и минералният тор обикновено са далеч от корените поради по-високия слой почва, който се поставя над тях.

Още: Пролетно подхранване на овошките: Как да осигурите здрав растеж и изобилие от плодове

Най-важното е почвата, която се изкопава, да е възможно най-ронлива при връщането й в дупката. По-големите копки затрудняват развитието на корените.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес