Лозарството е възнаграждаваща дейност, която изисква подходящи познания. Правилното торене е ключов елемент за осигуряване на изобилие от грозде. Правилният избор на торове и познаването на градинарския календар влияят върху състоянието на растението, устойчивостта на болести и качеството на плодовете.
Защо си струва да наторявате лозята?
Лозата (Vitis vinifera) е взискателно растение, което се нуждае от разнообразие от хранителни вещества, за да се развива правилно. Без подходящо торене храстите могат да дадат по-малко плод, да бъдат по-податливи на болести и по-малко способни да издържат на неблагоприятни климатични условия.
Основните съставки, от които се нуждае една лоза са:
1. азот - отговорен за растежа на леторастите и листата
2. фосфор – подпомага развитието на кореновата система и цъфтежа
3. калий – подобрява качеството на плодовете и имунитета на растенията
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
4. магнезий – важен за правилната фотосинтеза
5. калций – регулира pH на почвата и укрепва растителните тъкани
Редовното снабдяване с тези хранителни вещества осигурява здрави лози и сочни, сладки плодове. Не забравяйте обаче, че твърде много тор може да бъде също толкова вреден, колкото и твърде малко, поради което е важно да се спазват дозите и времето на приложение.
Още: Лекар: Грозде - как влияе на кръвното и чернодробните ензими
Кога да торите лозата преди цъфтежа?
Началото на сезона е ключов момент, за да се гарантира, че лозята започват добре. Първото торене трябва да се извърши в началото на пролетта, когато температурата на почвата надвиши 10°C – това обикновено се пада през април, в зависимост от района.
През този период лозата се нуждае предимно от азот, който стимулира растежа на младите филизи. Въпреки това си струва да използвате многокомпонентен тор с преобладаване на азот, но също така съдържащ фосфор и калий. Органичните торове са идеални, тъй като освобождават хранителните си вещества постепенно, намалявайки риска от прекомерно торене.
2-3 седмици преди цъфтежа се препоръчва използването на тор с по-високо съдържание на фосфор, който стимулира образуването на цветни пъпки. Това е особено важно, ако вашите лозя растат в почва с ниско съдържание на този елемент.
Още: Кога се прави първото пръскане на лозето?
Как да торите лозата по време на цъфтеж?
По време на цъфтежа лозата е най-чувствителна към всякакви обработки, затова трябва да се внимава. По принцип не се препоръчва торене директно в периода на цъфтеж, за да не се наруши този деликатен процес.
Въпреки това, ако растенията показват симптоми на дефицит на хранителни вещества, могат да се прилагат листни торове под формата на спрей. Избирайте препарати с ниско съдържание на азот и по-богати на калий и фосфор. Ако трябва да подхраните растенията си, използвайте торове под формата на разтвор, напоен директно под храстите, като избягвате намокряне на цветята.
Не забравяйте, че твърде интензивното торене през този период може да доведе до повишено опадване на цветовете, което ще доведе до по-ниски добиви.
Най-добрите торове за лози във фаза на цъфтеж
Докато лозите цъфтят, нежните естествени торове работят най-добре. Можете да ги приготвите сами или да изберете готови препарати, налични в градинарските магазини.
Домашни торове, които можете да използвате:
-отвара от коприва – съдържа редица микроелементи и действа укрепващо
- разреден чаен компост – осигурява нежни, балансирани съставки
- разтвор на дървесна пепел – богат на калий и калций
Използвайки естествени торове, вие намалявате риска от преторяване и поддържате почвената микрофлора, което се изразява в по-добро състояние на лозите в дългосрочен план.
Кога да наторявате лозята по време на растеж на плодовете?
След цъфтежа и завързването на плода лозата навлиза във фаза на интензивен растеж на грозда. Това е моментът, в който се нуждае от стабилен достъп до хранителни вещества, особено калий, който влияе върху размера и качеството на плодовете.
Първото торене в тази фаза трябва да се извърши приблизително 2-3 седмици след цъфтежа. Препоръчително е да се използва тор с преобладаване на калий и магнезий, който подпомага процеса на узряване на плодовете и повишава съдържанието на захар.
Следващото торене може да се извърши по средата на периода на узряване на плодовете. През това време използвайте торове с ниско съдържание на азот, за да избегнете прекомерния растеж на издънките за сметка на плодовете. Съсредоточете се върху предоставянето на калий, магнезий и калций.
Спрете торенето поне 3-4 седмици преди планираната реколта, за да избегнете забавяне на узряването на плодовете и влошаване на качеството им.
Най-добрите торове за лоза
Изборът на подходящ тор зависи от фазата на развитие на лозата и състоянието на почвата. Струва си да се тества рН и състава на субстрата, за да се изберат прецизно препаратите.
Минералните торове осигуряват бързо усвоими съставки и се препоръчват при остър дефицит на хранителни вещества. Органичните торове, от друга страна, предлагат дългосрочен ефект и в същото време подобряват структурата на почвата.
Най-добрите естествени торове за лозя включват:
добре ферментирал оборски тор – използва се през есента като основен тор
компост – богат на хумус и микроелементи
биохумус – съдържа съставки, които са лесни смилаеми
брашно от водорасли – богато на микроелементи и вещества, стимулиращи растежа