Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само хитрите градинари пръскат тиквичките 2 пъти месечно с това

09 юли 2024, 11:49 часа

Ако отглеждате тиквички в градината си, вероятно търсите начин да удължите плододаването им. В случая е важно да ги третирате с подходящите разтвори, за да не се разболеят.

Как да удължите плододаването на тиквичките?

Хитрите градинари разчитат на един много прост трик. От юли, от появата на първите плодници, те торят тиквичките с него два пъти месечно. Но торенето не се извръшва в корените, а по листата. 

Ако тиквичките гният, направете това, за да спасите реколтата

За приготвянето на разтвора ще ви трябва 0,5 ч.л. борна киселина + 35 капки йод и 10 литра вода. Йодът може да се измерва на капки или можете да използвате спринцовка, за да вземете 1,5 ml. Не забравяйте, че първо трябва да разтворите борната киселина във вряща вода, след което доведете разтвора до 10 литра. А йодът се разтваря добре в студена вода. Смесете всичко. Разтворете и третирайте растенията чрез пръскане на листата.

Йодът и борът помагат за защитата на тиквичките не само от болести, но и от вредители. И плодовете растат чисти и годни за консумация. В този случай борът насърчава добрия растеж на яйчниците и предотвратява тяхното пожълтяване и изсъхване. А йодът предпазва плодовете от развитието на гниене и укрепва имунитета на растенията.

Излишъкът от хранителни вещества може да унищожи растението, да направи плодовете безвкусни и значително да намали добива. Ето защо трябва да обърнете внимание на очевидните признаци, които издават, че растението се нуждае от торене:

  • Листата и стъблата на културата са станали крехки и слаби.
  • Плододаването е силно забавено.
  • Няма съцветия, има само зелени листа.
  • Листата са загубили цветовата си наситеност и са започнали да избледняват.
  • Тиквичките са покрити с жълти петна, а самите те са много малки по размер.

Ако вашето растение показва поне няколко от изброените по-горе признаци, тогава трябва спешно да го наторите. Витаминно-минералният комплекс трябва да бъде избран, като се вземе предвид външният вид на растението и фазата на неговото развитие.

Разнообразието от сортове тиквички сега е много голямо. Има както сортови семена, така и хибриди. Каква е разликата? Първият вид се характеризира с голяма листна повърхност, т.е. много големи листа. Често е трудно да се намерят плодове от тиквички сред големите листа, те са по-малко вентилирани, по-малко се нагряват от слънцето и в резултат на това са по-податливи на различни гниения.

Хибридите имат малки листа и плодовете растат над тях, така че брането на такива тиквички е удоволствие. По отношение на вкуса, те по нищо не отстъпват на сортовите видове. Добивът на тиквички от хибридни сортове е често е два пъти повече. Освен това те нямат типичните бодлички и няма да се налага да надраскате ръцете си по гъсталаци от бодливи листа, за да съберете плодовете.

Ще берете тиквички до октомври, ако правите това 2 пъти седмично

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес