Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само 1 торене с това предпазва краставиците от болести и пожълтяване

24 февруари 2025, 16:28 часа

Краставиците са доста капризна градинска култура. Растението често страда от пожълтяване и различни заболявания. Но един малък трик, който ви позволява напълно да защитите краставиците от гореспоменатите проблеми. Оказва се, че има суперлекарство, благодарение на което растението запазва „правилния“ цвят и става много по-малко уязвимо към болести. И този тор трябва да се използва само веднъж през целия летен сезон.

Торене на краставиците срещу болести и пожълтяване

Популярната зеленчукова култура реагира добре на торене с бор. Продуктът се приготвя по следния начин: на 10 литра вода се добавя половин чаена лъжичка бор. Също така има смисъл да използвате азотна или калиева добавка. Идеалните варианти са урея и калиев хумат. Що се отнася до допълнителната съставка, достатъчно е количеството от 0,5 ч. л. С получения разтвор полейте лехата с краставици. В резултат на това градинската култура ще спре да пожълтява и да се „страхува“ от болести. Ще се постигне още един важен ефект: краставиците ще станат сочни и ще имат приятен вкус.

Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината

Още за отглеждането на краставици

Краставицата ( Cucumis sativus ) е едногодишно растение, което е много взискателно към условията на околната среда и най-вече към топлината. Семената на краставицата не покълват при температури под 12 – 13 градуса. При температура на въздуха 14 разсадът се появява след 15 дни, при 18 градуса - след 7 дни, а при температура 22-23 градуса - след 5 дни. Оптималната температура за покълване на семената е 25 градуса. Дори леки студове (0-2 градуса) убиват растенията. Следователно отглеждането на краставици на открито е възможно само през периода без замръзване. Много високите температури (над 40 градуса) също имат отрицателен ефект върху растежните процеси.

Краставиците имат високи изисквания към влажността на почвата и въздуха. Отглеждането им е най-успешно при висока влажност на въздуха и почвата и относително високи дневни и нощни температури. По този начин, за нормалния растеж и развитие на краставичните растения е необходимо да има добре навлажнени плодородни рохкави почви, повишени (25-30 градуса) температури и висока относителна влажност. 

Кои зеленчуци растат най-добре след краставици?

 

За получаване на високи и стабилни добиви е необходимо правилно да изберете място в градината и подходящите предшественици. Най-добрите почви са пясъчно-глинести, леки или средно-глинести, добре наторени с органични и минерални торове. Почви с близко ниво на подпочвените води и високо ниво на pH не са подходящи за отглеждане на краставици. Краставиците се развиват по-добре при слабо кисела или неутрална почвена реакция.

В сеитбообращението на зеленчуците добри предшественици за тази култура са:

  • многогодишни билки
  • зимна пшеница
  • домати
  • лук
  • морков,
  • черен пипер
  • зеле

Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти

Не се препоръчват тиквени култури (краставици, тиквички) като предшественик. В сеитбооборота краставиците се връщат на първоначалното си място в градината не по-рано от 4 години, за да се избегне масовото разпространение на болести, особено фузариозно увяхване, антракноза и бактериоза.

За лятна сеитба, която се извършва на юг при условия на поливно земеделие, се препоръчва да се разпределят полета, освободени от ранни зеленчукови култури (ранни картофи, зелен грах, ранно зеле). Краставиците са добър предшественик за повечето зеленчукови култури.

Най-добрият сорт краставици - дава богата реколта, без усилия 

Бързорастящото краставично растение има високи изисквания към хранителните вещества в почвата. Това се дължи главно на относително слабо развитата коренова система. През вегетационния период те консумират най-много калий, след това азот и по-малко фосфор. В началото на вегетационния период растенията абсорбират азот по-интензивно от другите елементи, а през периода на образуване на издънки и плод абсорбират калий. Най-висок добив на черноземи се постига чрез внасяне на органични торове (40-50 т/хектар) - азот, фосфор и калий.

Въпреки значителната консумация на хранителни вещества от краставиците, тяхното усвояване зависи от концентрацията на соли в почвения разтвор. Растенията са особено чувствителни към излишък от хлор и високи нива на pH.

Какво да засадите на мястото на краставиците

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес