След торенето с един органичен тор краставиците ще започнат да растат по-бързо и завръзите няма да паднат. Реколтата ще трябва да се събира в торби.
Тор за краставиците от спирулина на прах
Според руския агроном Ксения Давидова , за да се увеличи значително добивът на краставици и да се осигурят необходимите микроелементи, е необходимо да се торят с този тор. За да се приготви, 1 супена лъжица спирулина трябва да се разреди в 10 литра вода. След това поливайте растенията в корена с този разтвор, като използвате 500 милилитра течност за всеки храст.
Както обяснява експертът, спирулината е богата на калий, магнезий, калций и фосфор, които допринасят за активния растеж на краставиците. Съдържа още сяра, желязо, витамини от група В и витамин Е, които укрепват имунитета на растенията.
Най-добрият тор за рекордна реколта от краставици е този
Давидова подчертава, че краставиците трябва да се поливат сутрин или късно вечер, когато няма активно слънце.
Ако за приготвянето на тора се използва спирулина на таблетки, тогава трябва да натрошите 1 таблетка, след това да я разредите в 1 литър топла вода и да я оставите да престои 2 часа. След това полейте краставиците.
След покълването краставиците трябва да се торят по правилния начин. Торенето подпомага жизнената активност на краставичните лози и увеличава продължителността на плододаването.
През лятото краставиците се подхранват от три до четири пъти. Когато се появят първите 2-3 силни листа, нанесете калиево-азотни торове.
Когато започне цъфтежът - калиево-азотно торене плюс минерални торове с бор и магнезий.
Във фазата на активно плододаване торенето е подобно на предишното, но делът на азота намалява и обемът на калия се увеличава. През втората половина на плододаването към предишния състав се добавя фосфор.
Преди да приложите тор, лехите с краставици трябва да бъдат добре напоени с топла вода - кореновата система бързо ще абсорбира полезните елементи.
Краставиците обичат органичните вещества. Опитните градинари приготвят зелен „компот“ - инфузия от билки - за краставици и за други зеленчуци през цялото лято.
Емайлиран или пластмасов съд се пълни 2/3 с различни билки, напълва се с вода (без хлор) и течността се кисне в продължение на 3-4 дни. След това 1 литър билкова инфузия се разрежда в кофа с вода и лехите с краставици се напояват.
Това азотно торене укрепва растението и спомага за увеличаване на зелената маса. Разтворът съдържа и калий, който е важен за нормалното развитие на кореновата система, цъфтежа и завързването на плодовете.
Как правилно да се подготвят лехите за краставици
Мястото за лехата трябва да е слънчево, без течение. Ако няма защита от вятъра по границите на бъдещите лехи, може да засадите царевица или слънчоглед. Краставиците обичат дишащи и влагопропускливи почви, питателна почва, наторена с органична материя. Оптималната киселинност на почвата е от 6,2 до 6,8 pH.
Лехите трябва да бъдат обогатени с органични вещества - хумус, окосена трева. Добавянето на органична основа осигурява хранителни вещества на почвата и увеличава пропускливостта на въздуха.
„Топлите лехи“ са много популярни сред любителите градинари. В такива легла се добавят клони, дървени стърготини на слоеве с малко количество птичи тор, както и трева, слама, тор и хумус. Покрийте със слой почва и полейте с вода.
Лехите се наричат "топли" поради топлината, която се отделя при разлагането на органичната материя - температурата на почвата в тях е с няколко градуса по-висока, отколкото в околната почва.
Доматите и краставиците ще растат по-бързо, ако ги поливате с това