Отглеждането на буен и ароматен копър в градината е напълно осъществима задача, ако знаете няколко прости тайни. След появата на първите издънки е важно да осигурите на растенията правилния тор, така че да ви зарадват със сочна зеленина. Ето кой е най-добрият тор за копъра.
Амонячен тор за копър
Един от ефективните начини за стимулиране на растежа на копъра е използването на амоняк. За да приготвите разтвора, смесете 20 ml 10% амоняк с 5 литра вода и добавете половин чаена лъжичка лимонена киселина. Поливайте растенията с получения разтвор веднъж на 5-7 дни. Този метод ще помогне на копъра активно да израсне и да образува буйна зелена маса.
Копър - ползи за здравето. Супербилката, която подобрява здравето
Копърът предпочита добре дренирана и умерено плодородна почва. Редовното прилагане на органични торове не само осигурява на растенията необходимите хранителни вещества, но и подобрява структурата на почвата. Периодичното торене през целия вегетационен период насърчава бързия растеж на нежната зеленина и подобрява ароматните качества на растението.
Как да засадите копър на открито със семена?
Преди да засадите копър в открита земя, семената трябва да бъдат подготвени. За да направите това, те се поставят в марлена торбичка и се накисват във вода при температура около +50 градуса в продължение на 3 дни. Копърът съдържа етерични масла и поради високата им концентрация семената покълват сравнително дълго време. Утаената вода трябва да се сменя 5 пъти на ден.
Копърът ще расте пухкав и сочен дори в жегата, ако направите това
След „гореща“ подготовка семената се прехвърлят в същите торбички от плат, покрити с марля, напоена с вода при температура +20 градуса, или мокри дървени стърготини. След 3-4 дни някои семена ще поникнат. За най-добри резултати си струва да извършите хидротермична аерация за 24 часа, например, като използвате аквариумен компресор, поставен във водата и наситен с кислород.
Непосредствено преди сеитбата те трябва да се изсушат малко за около 30 минути. Семената се поставят в добре навлажнена почва, те започват да покълват вече при +3 градуса, но оптималната температура за растеж на копър варира от +15 до +20. Копърът може да издържи на студове до -5 градуса, което означава, че може да се засява в средата на пролетта, веднага щом снегът изчезне от градината.
Как да отгледате буен и ароматен копър: съвети от опитни градинари
Почвата трябва да е неутрална и рохкава, на тежка почва добивът ще бъде няколко пъти по-нисък. За пролетна сеитба лехите трябва да се подготвят през есента: изкопайте мястото за засаждане на дълбочина 20 см, добавете хумус и добавете минерални торове. Идеалната дълбочина на браздите за сеитба е 2 см, разстоянието между лехите е 20 см.
За да приберете реколтата възможно най-рано през пролетта, можете да заложите на късна есенна сеитба. За да се постигне това, от септември лехите се „подхранват“ с минерални торове. Преди почвата да замръзне, трябва да засеете семената на дълбочина около 1,5 см, като ги покриете с рохкава почва. За да предотвратите издигането на кълновете през пролетта от ледената кора, можете да покриете лехите с мулч.
През зимата засаждането на копър в открита земя със семена се извършва съгласно следната схема:
- почистете лехите от сняг предварително;
- разпръснете семената директно върху почвата;
- покрийте посева с хумус отгоре.
Фина пролетна билка с интересни ползи за организма
Когато снегът и ледът започнат да се топят през пролетта, семената ще „влязат в земята“ заедно с хумуса и ще покълнат сами.
Много лесно е да отглеждате копър от семена у дома. Най-бързата реколта - 1,5 месеца след сеитбата - се дава от ранозреещи сортове. Всичко, което трябва да направите, е да ги засеете в добре навлажнена и питателна почва, да се уверите, че няма да се появят плевели и да ги поливате навреме.
Идеалният контейнер за отглеждане на копър от семена на перваза на прозореца ще бъдат дървени кутии или керамични саксии с капацитет 2 литра. В основата на контейнера трябва да има дупки, през които водата ще се оттича. За дренаж са подходящи счупени тухли, експандирана глина или камъчета. Пясъкът се изсипва върху дренажния слой, а след това върху него се изсипва неутрална почва. Семената могат да бъдат поставени в свободен ред или в бразди. Контейнерът трябва да се покрие с филм и да се постави на топло място - това ще създаде парников ефект, необходим за разсад. Всички семена ще покълнат в рамките на 12-14 дни.
Как трябва да се пие чай от копър