С какво се пръскат кайсиите след цъфтеж

06 април 2025, 19:18 часа

Пролетта е периодът, когато кайсията изгражда основата на своята бъдеща реколта, а правилната грижа в този етап има ключова роля. След като цветовете прецъфтят и плодовете започнат да се оформят, е моментът да се обмисли подходящо пръскане. Кои са основните рискове за растението и с какви препарати е най-добре да се третира?

Кайсии - за какво са полезни

Защо следцъфтежното пръскане е от значение?

Кайсиите са особено уязвими, докато младите плодчета се формират и набират сила. В този период те могат да бъдат атакувани от различни болести и вредители, които се развиват бързо при подходящи метеорологични условия. Повишената влага и топлото време създават идеална среда за гъбични заболявания, докато някои насекоми намират прясна зеленина за храна и размножаване.

Как се пръскат черешите след прибиране на реколтата?

Следцъфтежното пръскане укрепва естествените защити на дървото и може да спаси значителна част от реколтата. Дори здрави на вид растения могат да крият в себе си незабелязани патогени, които да се проявят по-късно. Затова навременната реакция е от съществено значение за успешното развитие на кайсиите.

Най-често срещани болести при кайсиите

Едно от най-разпространените заболявания по костилковите овощни дървета е кафявото гниене (монилия). То се появява често при висока влажност и умерени пролетни температури. Заразените части на растението кафенеят и загниват, което може да доведе до окапване на плодовете или загуба на цели клонки.

кайсии

Брашнестата мана е друго често срещано гъбично заболяване, при което по листата и младите леторасли се образува бял налеп. Ако не се предприемат мерки своевременно, растежът се забавя, листната маса страда, а дървото не може да изгради силна плодова структура.

Само 1 съставка е нужна, за да прогоните вредителите от градината - ето я и нея

Хлорозата също може да се появи в някои райони, където почвата има недостиг на определени микроелементи. Този проблем не е пряко свързан с патогени, но намалява способността на кайсията да се защитава от болести. Листата пожълтяват, а цялостното състояние на дървото се влошава.

кайсии

Кои вредители нападат кайсиите след цъфтеж?

Сред най-типичните насекоми, които нападат младите плодове, са листните въшки. Те се хранят от сока на растението, изсмукват хранителни вещества и отслабват дървото. Освен това отделяната от въшките „медена роса“ привлича мравки и благоприятства развитието на саждиста мана.

Овошковият плодов червей също е сериозен неприятел. Ларвите му се вгризват в младите плодове, правят ги негодни за консумация и значително намаляват търговската стойност на реколтата. Този вредител е особено активен, когато пролетта е топла и влажна, а неговите летежи могат да продължат няколко седмици.

С какви препарати се пръскат овошките след цъфтеж?

С какво се пръскат кайсиите след цъфтеж?

За борбата с гъбичните заболявания, като кафявото гниене и брашнестата мана, често се използват контактни или системни фунгициди, които съдържат активни вещества като тебуконазол, манкоцеб или дифеноконазол. Тези препарати защитават дървото, като потискат развитието на гъбичните спори. Важно е да се следват препоръките на производителя относно концентрацията и честотата на третиране.

кайсии

При сериозни нападения от насекоми, например листни въшки или плодов червей, се прилагат инсектициди. Някои овощари предпочитат препарати с по-кратък карантинен период, които не натоварват прекомерно околната среда и дават възможност за бърза реакция. Биологичните инсектициди, получени от естествени източници, стават все по-популярни сред собствениците на малки градини, тъй като щадят полезните насекоми и са по-безопасни за човешкото здраве.

Защо кайсията не ражда?

Препоръки при използване на препарати

Пръскането трябва да се осъществява в тихи дни, когато няма силен вятър или риск от валеж, за да не се отмие разтворът. Рано сутрин или привечер са предпочитани моменти, понеже температурата е по-ниска, а листата и плодовете не са нагряти от директното слънце. Това позволява по-добро усвояване на активните вещества, без да се рискуват изгаряния по тъканите на дървото.

Спазването на точните дози и правилната техника на пръскане са от съществено значение. Предозирането може да увреди растението или да доведе до натрупване на остатъци в плодовете. Напръскването трябва да покрива равномерно всички части на короната – горната и долната страна на листата, младите клонки и формиращите се плодове. Редовното наблюдение на дървото дава възможност за ранно откриване на нови проблеми и повторно третиране при необходимост.

С какво е подходящо да се пръскат кайсиите?

Грижата за кайсиите след цъфтеж е комбинация от правилна диагностика на възможните болести и вредители и навременно, целенасочено пръскане. Изборът на подходящи препарати зависи от конкретните климатични условия, степента на зараза и предпочитанията на стопанина. С подходящите мерки дървото ще се развие пълноценно и ще донесе изобилие от ароматни и вкусни кайсии.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес