С какво и как да се торят ягодите след плододаване?

12 август 2024, 12:27 часа

След прибирането на реколтата от ягоди много собственици на градини може да си помислят, че работата с растенията е приключила. Това обаче не е така: през този период ягодите се нуждаят от специални грижи, за да възстановят силата си и да осигурят добра реколта през следващия сезон. Основният аспект на грижите след плододаване е торенето.

Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати

Още: Как се прави подхранване на пикирани домати

Поливане с оборски тор. Това е едно от най-ефективните средства за подхранване на растенията. Вземете кофа от 10 литра и напълнете една четвърт от нея с оборски тор. Напълнете остатъка с вода и оставете за 3 дни да престои. След това разредете сместа в съотношение 1:5 и полейте ягодите. Поливането се препоръчва при сухо време.

7 основателни причини да ядете повече ягоди

Птичи тор. Този тор също е ефективен за подхранване на растенията. Торът се разрежда с вода в съотношение 1:20. Важно е да поливате само почвата около храстите, като избягвате попадането на разтвора върху зелените части на растението.

Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си

Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе

Пепел. Този отпаден материал може да се използва чрез просто поръсване по почвата около храстите. След поръсване не забравяйте да полеете почвата. За по-интензивен ефект можете да приготвите разтвор на вода с пепел: залейте 1 кг. пепел с 10 литра вода и оставете за 2 дни. Поливайте ягодите с 500 мл разтвор под всеки храст.

Минерални торове. За повишаване на имунитета на ягодите се препоръчва използването на специализирани минерални торове като Фитиспорин, калиев сулфат и др. Универсалните торове за ягоди също ще проработят. Важно е да следвате инструкциите на опаковката, за да не нарушавате дозировката и да не навредите на растенията.

Безопасна ли е ежедневната консумацията на ягоди

Допълнителни мерки за грижа

Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите

Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози

Премахване на пожълтели листа и гнили плодове. Обърнете внимание на състоянието на растенията и отстранете всички повредени части.

Почистване на района от плевели. Те могат да извличат от полезните за растението вещества и те да са в негостиг за него.

Лечение с фунгициди. Ако ягодите са боледували често през сезона, се препоръчва да се приложи фунгицид, за да се предотврати разпространението на болестта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес