Вредители по кайсиите
Кайсиевите дървета доста често страдат от нашествие на градински вредители. Едни от тях са листните въшки. Те не само отслабват кайсиевото дърво, като изсмукват сокове от листата, но тези вредители пренасят и гъбични инфекции.
Ако дърветата вече са дали едри плодове, се препоръчва да се борите с листните въшки чрез народни средства, като използвате инфузии от чесън, черен пипер и горчица.
Плодов раиран молец
Това незабележима сива пеперуда. В стадия си на гъсеница молецът причинява огромни щети на кайсиите, като изгризва пъпки и млади издънки. Ако се открият такива вредители по дърветата в градината, е необходимо незабавно да се предприемат ефективни мерки. Короната на кайсиевите дървета се третира с инсектициди, а издънките, повредени от молци, се изрязват и изгарят.
Листозавивачка
Забелязали ли сте странни листа по клоните на кайсиевите дървета, които са усукани на тръбичка? Това показва наличието на вредител като листозавивачка в градината. Малките насекоми се крият в навитите листа така, че да се установи наличието на този вредител е лесно.
Защо всеки трябва да хапва по няколко сушени кайсии?
Акар
Паякообразният акар колонизира листата, прикрепяйки се към долната им част. За няколко дни популацията нараства до огромни размери и микроскопичните вредители методично изсмукват соковете от листата. Ако листата са покрити с малки паяжини, това означава, че трябва да започнете борбата с вредителите възможно най-бързо. Пръскането с препарати против кърлежи и други системни лекарства помагат добре. Паякообразните акари са особено вредни за кайсиите при големи горещини.
Болести по кайсиите
В допълнение към нахлуването на вредители, кайсиевата градина е застрашена от инфекциозни заболявания, особено ако не се спазват правилата за грижа за дърветата. Особено силно влияние върху развитието на болестите има неправилната агротехнология за отглеждане на кайсиеви дървета, а една от основните грешки е засаждането в райони с висока влажност. При такива условия гъбичните инфекции бързо се разпространяват по дърветата, които са трудни за лечение.
Какви условия се препоръчва да се спазват при грижи за кайсии? Варосването на ствола през пролетта или есента е много важно, като във водният разтвор на вар се добави меден сулфат. Третирането на кайсии срещу вредители и болести се извършва 3-4 пъти на сезон. Използват се инсектициди, бордолезов разтвор, меден и железен сулфат. Необходима е навременна резитба на счупени и болни клони, оформяне на короната за осигуряване на добра вентилация и по-добро осветление. Редовно поливане - дървото не трябва да изпитва недостиг на влага.
Почвата около ствола на дървото се разрохква за по-добра аерация на корените. През есента се препоръчва да се събират и да се изгарят падналите листа - това ще предотврати разпространението на опасни болести. Мерките за борба с болестите и вредителите по кайсиите трябва да бъдат навременни и компетентни - но не трябва да забравяме, че само здравите и добре поддържани дървета имат силен имунитет.
Кога не трябва да ядем кайсии? Това всеки трябва да го знае!
Цитоспорозата на костилковите плодове е много опасно заболяване, при което гъбата унищожава дървесината. Върху кората на дърветата, засегнати от тази инфекция, се забелязват множество черни туберкули, а под кората стволът изсъхва (цветът на дървото се променя на кафеникав). Мерки за превенция: ежегодно пръскане на градината през пролетта с 1%-ов бордолезов разтвор.
Ако растенията не се третират с 3% бордолезов разтвор през есента и стволовете не се варосат преди зимата, пролетното слънце ще изгори кората, която ще служи като врата за инфекция. На мястото на изгарянето се появява дълбока рана, от която изтича смола.
Това е сериозно заболяване. Засегнатите части на дървото се изрязват до сърцевина, а отрязаните части се изгарят. Срезовете се дезинфекцират с разтвор на железен сулфат (1%) и се покриват с градинска смола или други подобни средства.
Навременната грижа за градината ще помогне да се избегнат инфекции, които засягат кайсиевите дървета.