Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С какво да напръскаме сините сливи, за да бъдат едри и вкусни

05 юли 2023, 11:00 часа

Вредителите по сините сливи причиняват големи щети на реколтата, могат да бъдат почти невидими. Ето защо е важно да ги познавате "от пръв поглед" и да можете ефективно да се справяте с тях.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Най-голямата вреда за синята слива са насекомите, които увреждат плодовете. Но някои от тях се хранят с младите филизи и листата на сливата и по този начин отслабва дървото толкова много, че то не може да даде плод.

За да се унищожат зимуващите ларви на вредителите, в късна есен се изкопава почвата в стволовете на дърветата. Насекомите, веднъж на повърхността на почвата, замръзват с настъпването на студеното време.

През пролетта и лятото трябва да наблюдавате развитието на пъпките. Вредителите, които се хранят с яйчниците, се натрупват по клоните преди цъфтежа. В този момент те могат да бъдат унищожени чрез разклащане. Под сливата се разстила постеля и при облачно време или рано сутрин дървото се разклаща, падналите насекоми се събират и унищожават.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

За женските молци поставят капани: буркани с ферментирал компот, бира, квас се окачват на сливовите клони. През нощта пеперудите летят до миризмата и се давят в течността. На сутринта се отстраняват, капаните се покриват, а вечерта отново се оставят отворени.

Овощна градина - обработка и култивиране

Вредителите, зимуващи в кората на дървото, се борят чрез почистване на стария слой на дървото и варосване.

С какво да напръскаме сините сливи?

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Обработка на сливи от вредители

Преди насекомите да излетят, можете да опитате да третирате сливата с инфузия с остра миризма (например концентрат от пелин или иглолистно растение). Това ще обърка вредителите и ще ги насърчи да потърсят друго убежище, защото тези уханни култури са непривлекателни за тях.

Срещу листни въшки по сливата се използва запарка от пепел и сапун. 1 kg пепел се изсипва в 10 литра вряща вода, настоява се за два дни, след това се добавят 100 g сапун, разбърква се старателно и дърветата се напръскват (особено внимателно върху гърба на листата) с интервал от 10-14 дни.

За борба с вредителите, засаждането на сливи се напръсква с инсектициди 3-4 пъти на сезон: преди почивка на пъпките, по време на появата на листата, преди цъфтежа и преди узряването на плодовете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес