Достъпно средство за борба с вредителите по растенията и ефективен тор - всичко това е рициновото масло.
Торене на цветята с рициново масло
“Друго име на рициновото масло е рицин. Този продукт се получава от семена от рицин. Преди това често се използва за лечение на чревни заболявания при деца, което остави мнозина с неприятни спомени за рициново масло. Но рициновото масло има редица предимства за любителите на цветята и градинарите“, коментира практикуващият градинар, кандидат на биологичните науки Виктор Борисенко.
Експерт: НЕ изхвърляйте това - то е идеалният тор за цветята
Рициновото масло съдържа големи количества рицинолова киселина, която има фунгицидни свойства. Това означава, че то може да се използва за борба с гъбичните заболявания на растенията. Също така спомага за подобряване на растежа и развитието на растенията, като повишава интензивността на плододаването. Торенето с рициново масло е най-ефективно през пролетта и лятото, когато е най-активният период на растеж на цветята. Но това масло също се е доказало много добре като стимулатор на цъфтежа, за това е необходимо да използвате разтвора от началото на пролетта.
За да приготвите разтвор от него, трябва да вземете една супена лъжица масло и да го разредете в един литър вода при стайна температура. Полученият разтвор може да се използва за пръскане на листата и стъблата на растенията. По-добре е третирането да се извършва вечер или при облачно време, за да се избегнат слънчеви изгаряния.
Няма противопоказания за употребата на този продукт, но си струва да запомните, че това все още е химическо вещество, така че трябва да се вземат предпазни мерки: избягвайте контакт на разтвора с кожата и лигавиците.
Също така не превишавайте концентрацията на разтвора, тъй като това може да доведе до изгаряния на листата и стъблата, забавяне на растежа на растенията и влошаване на общото им състояние.
Маслото може да се използва и за поливане на цветята. Необходимо е да се разредят 10 капки от него в 1 литър вода и с получения разтвор да се полеят цветята.
Торенето може да се извърши в началото на активния вегетационен период (за повечето растения това е края на зимата - първата половина на пролетта). Например, започвайки от февруари (веднъж) и няколко пъти през март, така че растението да придобие сила за добър цъфтеж.
Цветята, които трябва да засадите в края на март