Времето за растеж на разсад домати може да варира в зависимост от няколко важни фактора, които домашните градинари могат да контролират. Малки, големи или красиво деформирани домати процъфтяват в саксии, парцели или повдигнати лехи, стига да се заселят в почвата и да се отглеждат при подходящите условия.
Какви форми за разсад са подходящи?
За да произведете качествен разсад за домати, най-важен е изборът на подходящи форми. Изберете широки, но не дълбоки съдове. След време, когато разсадът порасне ще му бъде тясно в първоначалния съд и затова ще е нужно да го пикирате в други форми.
Те трябва да са единични и обикновено е достатъчно да са с вместимост от 200 мл, но понякога кореновата система се развива много бурно и е необходимо пресаждането в по-големи съдове.
Друга възможност е да засеете семената още в самото начало в отделни форми, но трябва да следите за състоянието на растенията.
Признаци, които ще ви покажат, че съдът вече е малък за разсада са:
- Корените излизат от дренажните отвори на саксията
- Почвата изсъхва бързо
Първоначално напълнете формата за разсад наполовина с пръст. Това се прави с цел, ако с течение на времето разсадът се издължи и прерасне, да можете да добавите още пръст и да напълните съда изцяло.
Нужно ли е да се накисват семената?
Това е личен избор на всеки градинар. Предварителното накисване ви дава възможност да изберете най-качествения материал. Семената, които са покълнали първи, след време ще дадат и богата реколта. От тези, които от самото начало поникват трудно, не може да се очаква да развият мощно и здраво растение.
Семената на доматите поникват лесно и без особени затруднения. Устойчиви са и почти не реагират на пикирането. Затова и накисването им не е задължително.
Може ли да се използват закупени от магазина семена?
Определено препоръчваме да купувате семената си от специализирани магазини, а да не се доверявате на събрани от някого семена. Защо? Първо: не знаете дали събраните семена не са заразени с някоя болест, която ще внесат в градината ви и ще пострада цялата ви реколта. Освен това фирмите-производителки на семена ги дезинфекцират и обработват предварително за по-добро поникване, така ще имате по-добра кълняемост и в резултат по-богата реколта.
При избора на сортовете ви препоръчваме комбиниран подход. Нека по-голяма част от сортовете да са такива, които добре познавате и сте отглеждали преди, заедно с тях включете и новите, с които искате да експериментирате. Така няма опасност да останете без реколта или да се разочаровето от вкуса.
Може ли да засеем разсад домати през януари?
Отговорът на този въпрос зависи от това къде ще отглеждате доматите. Ако ще ги сеете в градината - твърде е рано да подготвяте разсада от януари. Най-подходящо е това да става през март. За нормалното развитие на разсада са необходими около 2-2,5 месеца. Но ако отглеждате доматите в оранжерия можете да подготвите разсада и през януари.
Колко време никнат семената на доматите?
Кълняемостта на семената зависи от много фактори:
- Срока на годност на посадъчния материал
- Сорта
- Метода на засяване
- Условията на съхранение и кълняемостта
Обикновено първите семена поникват след 5-6 дена.
Опитните градинари имат своите тайни и успешни методи за повишаване на кълняемостта. Универсален подход, който винаги работи, е следният: първо семената да се дезинфекцират с лек разтвор на калиев перманганат. Калиевият перманганат се разтваря с вода в съотношение 1:100. След 20 минути семената се измиват старателно след това се слагат на един ред върху мокра марля и се поставят на топло.