Маркирайте редовни слоеве
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Най-лесният начин за размножаване на рози. Този метод се използва, ако искате минимално увреждане на родителското растение. Клонът е покрит с пръст, оставяйки само върха. Там, където издънката е покрита със земя, се образуват корени. Слоевете обикновено се полагат в началото на пролетта. За да се осигури успех, се използват издънки с развита способност за образуване на вкореняване, които са разположени плитко под повърхността.
Подготовката на pocvaта ще бъде много важна. Трябва да се изкопае възможно най-дълбоко. След това добавете необходимото количество торф и пясък. Pocvaта трябва да има добра водозадържаща способност, въздушен поток и дренаж.
На огънатата издънка отстранете всички листа. Клонът се полага на дъното на изкопания трап. Ако стъблото не се "подчинява", тогава се фиксира с телени лъкове. Допълнете със земя, леко уплътнена и напоена. Трябва да поливате редовно, а при сухо време - няколко пъти на ден.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
В началото на есента резниците се отделят от майчиното растение. След 2-3 седмици, за по-добро развитие на корена, върхът на среза се отрязва. Малко по-късно розовото растение се трансплантира в саксия или на ново "место на пребиваване". Ако кореновата система не е достатъчно развита, тогава растенията се оставят за следващата година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Въздушно наслояване
Друг добре познат метод за размножаване на растенията. Методът традиционно се нарича китайски (дошъл е от Китай). Образуването на корени се slucvа върху неотделен вдървесен летораст. Пръстенът от кората се отстранява на 15-25 см от върха му. Тази зона е защитена от светлина. Ако го заобиколите с топла и влажна pocva, корените трябва да се образуват в рамките на няколко седмици. Ще трябва да изчакате поне един вегетационен период за образуване на корени. След това вкорененият разрез се отделя внимателно и се засажда в саксия.
Възпроизвеждане на рози чрез вертикално наслояване
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Обикновено се използва само за размножаване на растения за продажба. Но се прилага само за сортове, които понасят добре годишната кратка резитба. През годината растението не се пипа. Присадените рози не са подходящи за такива цели. За такова размножаване са подходящи само вкоренени рози. С настъпването на периода на покой растението се отрязва, оставяйки пънче с височина 5-7 см. При много ниски температури тази техника се прави най-добре през пролетта, преди да започне растежа.
На следващата пролет, когато нарастващите леторасти достигнат около 10-15 см, те се отрязват, така че цялото растение да е под земята. Важно е да не отлагате с хълмовете. С израстването на леторастите те продължават да се скупчват до височина 25 см. През сухо лято pocvaта трябва да се полива. Не е нужно да сте ревностни с поливането. Pocvaта трябва да е топла и леко влажна.
В края на есента или в началото на зимата, след като листата напълно опадат и растението премине в състояние на покой, земята около слоя внимателно се изгребва до първоначалното си ниво. Вкоренените слоеве се отделят от майчиното растение с резитба. След това те веднага се засаждат в земята. На майчиното растение цялата пoчвa се отстранява, така че пъпките да получат ефекта от понижената температура, от която се нуждаят през зимата.