Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пръскане на овошките преди пролетта - ето кой е любимият разтвор на градинарите

06 март 2024, 16:07 часа

Пръскането на овошките през пролетта е важна процедура, която е насочена към защита на дърветата от болести и различни вредители. За обработка могат да се използват различни химикали и специални препарати.

Пръскане на овошките преди идването на пролетта

Опитните градинари използват едно просто, но ефективно средство за третиране на дръвчетата преди настъпването на пролетта.

Основните компоненти на тази рецепта са наличните съставки, те включват:

  • сода
  • олио
  • мед
  • вода

Заедно те образуват смес, която е не само ефективна в борбата с вредители и болести, но и щадяща околната среда. Едно от основните предимства на този разтвор е, че е безопасен както за растенията, така и за околната среда.

Напръскайте овошките с това през есента и следващата година реколтата няма да има прибиране

За разлика от някои химически пестициди, той не оставя вредни остатъци върху растенията и не замърсява почвата. Освен това може да се използва дори в близост до цъфтящи овощни дървета, без да се притеснявате, че ще навреди на бъдещата реколта.

За да приготвите разтвора, трябва да смесите:

  • чаена лъжичка сода;
  • супена лъжица растително масло;
  • две чаени лъжички меден сулфат в литър вода.

След това получената смес трябва да се смеси добре и да се излее в бутилка със спрей. Третирането на растенията се извършва чрез равномерно пръскане на тази течност върху листата и стъблата на растенията.

Въпреки своята простота, този разтвор демонстрира впечатляваща ефективност в борбата с вредители и болести по растенията. Медният сулфат и олиото образуват защитен слой върху повърхността на растенията, който отблъсква насекомите и предотвратява развитието на патогени. Содата за хляб действа като естествен фунгицид, предотвратявайки появата на гъбични заболявания.

Освен това овошките трябва дс се подреждат през пролетта. Но за това има много важно условие - подходяща температура на въздуха. Не е необходимо тази дейност да се извършва в мразовити условия. Необходимо е клоните да се подрязват преди набъбването на пъпките в слънчеви дни при нулеви температури.

Първо се подрязват плододаващи дървета, чиито цветни пъпки предхождат събуждането на листните дървета. Премахват се:

  • клони, които растат вътре в короната;
  • замразнали, повредени издънки;
  • клони, които пречат на развитието на короната.

Големите клони трябва да се подрязват колкото е възможно повече: не трябва да се оставят пънчета. При отстраняване на клони с диаметър над 15 см се използва градински лак за обработка на разреза. След като отгледате всички плододаващи дървета, трябва да преминете към неплододаващи дървета. За тях е предвидено оформяне на корона. Постепенното премахване на клони, които са нежелани за хармоничен растеж, позволява да отгледате здраво дърво.

Варосване на овошките - само тази смес ще издържи до пролетта

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес