Ако искате розите да цъфтят дълго и пищно, задължително е през пролетта да ги подхраните с правилния тор, за да се запълнят всички дефицити след тежката зима.
Торене на розите през пролетта - торове и дозировка
Оборският тор е много полезен за розови храсти. Забранено е да се прилага неугнил оборски тор. Прилага се само угнил. В противен случай изгаря корените на растенията. Прилага два пъти през пролетта. Първият път в процес на образуване на пъпките, след това две седмици по-късно. Един млад розов храст се нуждае от 1,5 кг оборски тор, а един възрастен храст се нуждае от 3 кг. Торът се използва в течна форма. За да направите това, той се разрежда с вода в съотношение 1:10 и се оставя да се настоява една седмица. Получената течност се разбърква добре и се разрежда наполовина с вода. Полученият разтвор е готов за употреба.
Как се извършва правилно вкореняване на рози във вода?
Птичият тор е бързодействащо и ефективно средство, но подобно на оборския тор може да увреди кореновата система. Поради това се използва като инфузия. За целта се разрежда предварително с вода. Пресният птичи тор се разрежда с вода в съотношение 1:20, а угнилият в съотношение 1:10. Оставете течността да се запари за 5-7 дни. След това се разбърква добре и се приготвя работен разтвор, като се разрежда с чиста вода в съотношение 1:3.
Минералните торове също са изключително ефективни. Те се абсорбират напълно от растенията. Ето защо е важно правилно да се изчисли дозата, в противен случай храстът може да бъде сериозно увреден. Следвайте препоръките на производителя върху опаковката.
Амониев нитрат - съдържа азот и сяра. За по-добър ефект се смесва с фосфорни и калиеви препарати. Селитрата се разрежда с вода в размер на 30 гр на 10 литра вода, разбърква се до пълно разтваряне. Получената течност се излива по половин кофа на храст.
Урея - този азотен тор се прилага за подхрнване на розовите храсти само през пролетта. В други случаи не се използва, за да не се провокира твърде активен растеж на зелена маса. Използва се за кореново и листно третиране. Приложен в корена, действа еднакво ефективно в суха и течна форма.
Суперфосфат - използва се след появата на листата, но преди да започне фазата на бутонизация. Най-добрият вариант е пръскането. За целта 2 супени лъжици гранули се заливат с литър гореща вода, разтварят се и течността се оставя да изстине. След това се извършва обработката.
Калиев нитрат - продуктът се използва като източник на калий от началото на отваряне на листата до фазата на а бутонизация. Сместа за третиране се приготвя от 25 гр калиев нитрат, разтворен в 10 литра вода. Храстите се поливат с тази смес. По същия начин се използва калиев сулфат. Само когато приготвяте разтвора, променяте дозата на лекарството - ще са необходими 40 гр.
Ако розите не са презимували добре, направете това, за да ги спасите