Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проект за земеделие в два гробищни парка във Виена

24 април 2023, 14:10 часа

На територията, притежавана от две гробища във Виена, се създават споделени зеленчукови градини, където наемателите на парцели ще бъдат консултирани от специалисти по отглеждане на биологични зеленчуци. Целта на проекта е да се усвоят ценни зелени площи и да се допринесе за биоразнообразието.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Виена предлага възможност за градско градинарство на територията на Виенските централни гробища и в гробищата в район Майдлинг в зоната, където няма гробове.

Гробищата в австрийската столица са не само място за покой на мъртвите - там отделно от гробовете има и впечатляващи паркове. Парковият пейзаж е място за почивка и размисъл, а от тази година виенчани ще могат да се занимават там и с градинарство. 

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

СНИМКА: Ackerhelden/Luiza Puiu

Парцелите са с площ от 24 кв. метра, като наемателите могат да започнат обработването им в началото на май. В началото на сезона им се предоставят осем различни вида биоразсад, а по-късно ще получат още четири вида зеленчукови разсада. В помощ на хоби градинарите е иновативната виенска компания Ackerhelden (Герои в полето), която има богат опит в управлението на споделени градини. Освен с полезни съвети и инструменти, специалисти от фирмата ще помагат и по време на обработка на парцелите, а при необходимост ще хванат и сами лопатата или мотиката. Наемът за парцелите е 139 евро на година, което включва, наред с други неща, подготовка на почвата, разсад, инструменти и консултации. Така дори начинаещи градинари могат да започнат да отглеждат органични зеленчуци.

За първи път идеята за градско градинарство във Виена възниква през Втората световна война, когато е имало продоволствена криза и глад.

Научно проучване: Биоземеделието може да се окаже по-лошо за околната среда

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес