Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При садене на репички - какви грешки допускаме

15 януари 2024, 23:38 часа

Броят на хората, коите се насочват към отглеждането на разнообразни култури в своите дворове с цел да имат свежи и вкусни продукти на трапезата си, все повече се увеличава. Въпреки че информацията за отглеждането на различни зеленчуци е достъпна в изобилие, неизбежно допускаме грешки, които могат да окажат влияние върху реколтата. Един от тези зеленчуци, които често се засаждат без правилните практики, са репичките. В тази статия ще разгледаме някои от основните грешки, които допускаме при отглеждането на репички и как да ги избегнем.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Защо репичките са толкова полезни

За какво да внимаваме, когато отглеждаме репички:

1. Репичките не обичат топлината

Една от основните грешки, които правим, е да садим репичките в периоди на годината, когато температурата е твърде висока. Репичките предпочитат температури между +15 и +18 градуса по Целзий. Семената им покълват при +4 до +5 градуса, но за успешно развитие и формиране на сочни кореноплоди, те изискват по-умерени условия. Препоръчително е да се засяват рано през пролетта, преди жегата да стане прекалено интензивна.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

репички

2. Репичките не обичат светлината

Репичките предпочитат сенчести лехи. Засаждането им на прекомерно слънчеви места може да доведе до прекомерно бързо изпаряване на влагата и намалена растежна активност. В оранжерии или в предимно сенчести области репичките се чувстват по-комфортно и развиват по-качествено.

Засаждане на РЕПИЧКИ в градината: Съвети за богата реколта

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

3. Репичките не обичат сушата

През сухите периоди репичките страдат, ставайки твърди и безвкусни. За да се избегне този проблем, се препоръчва засяването им рано през пролетта, когато почвата е влажна след зимното топене на снега.

4. Репичките не обичат пресен оборски тор

При подхранването на репичките, избягвайте употребата на пресен оборски тор. Този вид тор може да предизвика прекомерно подхранване, което води до изкривяване и намален вкус на кореноплодите. По-добре използвайте умерено количество зрял компост или органични торове.

Градинарски трикове за отглеждане на големи репички в градината

5. Репичките не обичат дълбоко засаждане

Репичките предпочитат да растат в горния слой на почвата. Засаждането на семената на 1-2 сантиметра дълбочина е достатъчно. Важно е да поддържате стриктен контрол върху влажността на почвата през целия период на отглеждане.

Отглеждането на репички може да бъде успешно и приятно занимание, ако се избегнат основните грешки. Следвайки съветите на опитните градинари и специфичните изисквания на този зеленчук, вие можете да се насладите на вкусни и сочни репички от вашата собствена градина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес