За всеки градинар не е тайна, че предварителното накисване на семена за разсад е много важна процедура. Преди засаждане, семето трябва да се накисне в стимулиращ разтвор. В този случай кълняемостта ще се подобри. В допълнение, шансовете за получаване на богата реколта ще бъдат максимизирани.
Но има един съществен проблем: градинарите обикновено използват химически стимуланти. В случая е по-добре съсредоточаването върху естествените стимуланти. Оказва се, че има сок, който е по-ефективен и от най-скъпите химикали.
В какъв сок трябва да накиснете семената за разсада?
В случая не става въпрос за плодов или зеленчуков сок. Това се отнася за течността, получена от листата на алое. Сокът от това растение има положителен ефект върху семената. За да „извлечете“ желаната течност, трябва да отрежете най-долните листа на растението. Събраният материал трябва да се увие в парче плат и да се постави в хладилна камера за няколко дни.
Как да изчислите правилно най-добрата дата за засаждане на разсад?
След това трябва да изстискате сока от листата с помощта на марля. Получената течност трябва да се излее в подходящ контейнер. Важно е използваната посуда да не е метална. Поставете семената в сока от алое за 24 часа.
Има и друг вариант: можете да разредите „извлечената“ течност с обикновена вода два пъти, да потопите парче плат в получения разтвор и да увиете семената в този материал. Накисването в сок от алое гарантира не само добра кълняемост, но и набавянето на голям брой полезни компоненти. Освен това културата ще бъде защитена от много заболявания.
Какви растителни семена могат да се накиснат в сок от алое?
Тази опция за третиране е подходяща за семена на патладжан, зеле, моркови и домати. Но за посевния материал на лук и пипер този метод на накисване може да бъде опасен.
Какво още трябва да направите преди засаждане на семената?
Първо се избират най-големите семена, като се изхвърлят повредените и малките. След това, за да се провери кълняемостта, семената се потапят в солен разтвор (30-40 грама сол на литър вода). Некачествените семена (изплуват нагоре) се изхвърлят, а висококачествените се измиват и изсушават.
Ако семената са били съхранявани при ниска температура (не трябва да ги държите на топло, тъй като кълняемостта бързо се губи), тогава те трябва да бъдат „събудени“. За да направите това, трябва да ги затоплите - окачете ги близо до парното за един месец, като ги поставите в торбичка от плат.
Бактериите или гъбичките често се заселват на повърхността на семената. За да ги унищожите и да предотвратите риска от заразяване с инфекциозни заболявания, семенният материал се потапя в разтвор на калиев перманганат, сода, брилянтно зелено, борна киселина или водороден прекис за 15-30 минути. След това семената се измиват и изсушават.
Можете да използвате индустриални средства. Хлорхексидин биглюконат и Фитоспорин показват максимална ефективност. Хлорхексидинът се продава под формата на разтвор с необходимата концентрация (0,05%) и не изисква разреждане с вода. Семената се накисват в него за половин час, след което се измиват и подсушават.
6 растения, които си струва да засадите като разсад у дома през декември