При поливане на босилека трябва да се намери баланса, за да имате успех. Има много фактори, от които зависи количеството вода, така че няма универсален подход. Следвайте съветите на градинарите, за да намерите златната среда.
Още: Април е идеалният месец за резитба - ето какво трябва да направите
Още: Май е новият Юни - какво задължително трябва да направите в градината си
Местоположение
Всяка градина и местоположението на босилека в нея има уникални нужди от поливане. Като наблюдавате отблизо вашето растение босилек и следите нивата на влажност на почвата, можете да намерите своята рутина при поливане, за да имате успех.
Ето кои са ползите на БОСИЛЕКА
Още: Брашнеста мана и пухкава мана - каква е разликата и как да ги предотвратим
Още: Засаждате сладки чушки, прибирате люти - каква е причина?
Почвата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да се отървете от брашнените червеи в градина си
Още: Кога е най-подходящото време да засадите корнишони в градината си
Честотата на поливане на босилек зависи от няколко фактора, като времето, етапа на растеж и вида на почвата. Общо правило, което да следвате е, че босилекът трябва да се полива, когато горните 3-5 см от почва са сухи. Това обикновено се случва веднъж на всеки един до три дни през летните месеци, когато времето е топло и сухо. При по-хладни или дръждовни дни, поливането може да се намали.
Подходящо време за поливане
Добър съвет за правилния растеж на босилека е да го поливате сутрин. Това позволява излишната вода върху листата да се изпари на слънце, намалявайки вероятността от гъбични заболявания.
Още: 4 златни причини да засадите мента в градината си
Още: Как да предотвратим жълтите петна по листата на краставиците
Най-добрата грижа за тайландския БОСИЛЕК: Градинарите споделят
Обръщайте внимание на вашия босилек, за да разберете какви сингали ви дава и дали трябва да намалите или увеличите поливането. Пожълтяването на листата, например, може да е признак на преполиване. А проверката на почвата, ще ви подскаже дали има нужда от повече поливане.
Босилекът предпочита почвата да остане влажна, така че е важно да не оставяте почвата да изсъхне напълно между поливанията. Ако почвата е много суха – значи е време да полеете. Може да се наложи да поставите пръста си малко по-дълбоко от нивото на повърхността, тъй като влагата вероятно ще се задържи малко по-ниско в почвата, по-близо до корените на растението.
Ако забележите, че повърхността на почвата е суха, не поливайте растенията си веднага. Вместо това използвайте влагомер за почвата, за да видите дали почвата под повърхността също е суха.