Обикновено през пролетта почвата е наситена с влага, но въпреки това овошките трябва да се поливат заедно с други растения. Особено ако зимата е имало по-малко сняг, без необходимото количество вода, овощните култури може да не дадат добра реколта.
Кога трябва да се поливат овошките през пролетта?
Градината се полива за първи път, когато се появят листа, но задължително преди цъфтежа на пъпките. Първото поливане е най-важно. Именно то стимулира растежа на листата и последващия цъфтеж.
Овощната градина се полива втори път 2 седмици след завършване на цъфтежа. Изобилната влага на почвата под овощните дървета през този период е застраховка срещу падането на плодните пъпки. Идеалната вода за напояване е тази след топенето на снега, от кладенец, от река или от дъжд, както се нарича "жива вода". При снежна зима и дъджодвна пролет, първото поливане може да се пропусне. Опитните градинари се въздържат от поливане по време на цъфтежа.
Идеалният разтвор за пръскане на овошките през март е този
При снежна зима има и дъждовна пролет, първото поливане не е препоръчително. Но ако пролетта е суха и зимата е с малко сняг, може да се наложи допълнителна влагасе въздържат от поливане на овощната градина по време на цъфтежа. Поливането през този период е опасно, защото може да доведе до окапване на яйчниците.
При какво време трябва да поливате овошките?
За поливане на градината е по-добре да изберете хладни, облачни дни или да го направите в късния следобед. Поливането през деня също е нежелателно за почвата поради повишеното изпарение на водата. След дъжд също не е необходимо да се поливат овощните култури.
Факт е, че попадането на вода върху листата през пролетта при ярка слънчева светлина обикновено води до изгаряния.
Кой е най-добрият начин за поливане?
Най-ефективният и също така най-трудоемкият метод е поливането в ствола на дървото.
Първо, трябва да изкопаете почва под дървото с площ, равна на размера на кръга от короната му. След това в периметъра на кръга на 20-50 см трябва да изкопаете изкоп с дълбочина 40 см. Налейте вода в изкопа.
Друг вариант е да разкопаете площта по цялата площ на короната, така че да получите плитко подобие на купа с ниски страни по ръбовете. Налейте вода в ръбовете.
Обемът на напояване зависи от структурата на почвата:
- пясъчната почва увеличава нуждата от вода с един и половина пъти;
- глинестите почви, напротив, намаляват нуждата от вода, тъй като задържат влагата по-добре.
График на поливане на овощни култури: приблизително веднъж месечно.
Ако планирате да засадите млади овошки през пролетта, тогава е необходим различен режим на поливане.
Колко често да се полива след засаждане?
Първото поливане се извършва веднага след засаждането. Тази процедура ще укрепи корените и ще помогне за уплътняване на почвата в кръга на ствола на дървото. Ако е възможно, по-добре е да направите първото поливане с автоматично поливане в режим на ниско налягане за около два часа. Ако няма автоматизация, можете да поливате насажденията с помощта на лейка. Тогава е достатъчно да поливате разсада всяка седмица.
Млади ябълкови, крушови и сливови дървета( от 2 до 5 години) през пролетното маловодие трябва да се поливат по същия начин като разсада. Ако през пролетта е имало достатъчно валежи, те се поливат като възрастни растения.
За задължителното пръскане на овошките през март – ето какво да знаем