Достатъчно е веднъж да полеете краставиците неправилно и добивът им рязко ще спадне. И в случая плодовете, които все пак ще успеете да съберете, едва ли ще имат приятен вкус. Такива зеленчуци ще се характеризират с горчивина. Освен това те ще бъдат криви. Ако не искате да приберете лоша и нискокачествена реколта от краставици, важно е да ги поливате правилно.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Използвайте вода, която отговаря на определени критерии.
С каква вода не трябва да поливате краставиците?
При никакви обстоятелства не трябва да използвате течност с ниска температура за поливане на градински култури. При поливане със студена вода растението може да се сблъска с много заболявания. В допълнение, ледената течност ще развали формата на плодовете и значително ще влоши вкуса им.
Хапчето, което гарантира богата реколта от краставици и домати
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Препоръчително е да използвате топла вода от варел, стоящ навън или в оранжерия. Температурата на течността трябва да бъде около 25 градуса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Най-добре е да поливате краставиците рано сутрин, течността няма да се изпари твърде бързо. Второ, изчислете предварително обема на водата: 5 литра (на квадратен метър) за разсад два пъти на ден, 10 литра (на квадратен метър) за цъфтящи храсти веднъж на всеки 2 дни, 15 литра (на квадратен метър) веднага след формирането на плодовете и до края на плододаването 1-2 пъти на ден.
Ако отглеждате краставици в оранжери, винаги проветрявайте помещението за 2 часа след поливане, в противен случай влажността ще „привлече“ вредители. Второ, наблюдавайте температурата на въздуха по време на горещо време. За да не се получи парников ефект поливайте самата конструкция отвън с вода от маркуч. Някои градинари считат, че варосването на тавана на оранжерията е полезно. Поливането е както следва: 10 литра (на квадратен метър) веднъж вечер. Не забравяйте да торите веднъж седмично.
Поливането и торенето не са едно и също нещо! Опитни градинари споделят един трик: нанесете тора 1-1,5 часа след поливането. Почвата ще бъде достатъчно влажна и всички хранителни вещества ще се абсорбират добре.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Ако водата е прекалено твърда, добавете оцет или лимонена киселина към нея, за да намалите влиянието на агресивната среда.
Обърнете внимание на цвета на почвата; бялото покритие показва прекалено влажна почва (разбира се, ако това не са следи от торове, приложени предишния ден). Пропуснете 1 ден поливането или намалете обема на течността, доставяна чрез капково напояване.
Най-добрият тор за първото торене на краставиците