Въпросът за поливането на краставиците и доматите е от изключително значение за бъдещата реколта.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Тази процедура до голяма степен определя качеството и количеството на плодовете, които градинарят ще получи. В тази връзка всеки градинар трябва да знае следното: кога е по-добре да се поливат краставици и домати - сутрин или вечер?
Сутрин или вече се поливат краставици и домати?
Капките вода, останали по листата, особено в горещо време, могат да изгорят листата на растенията. Затова се препоръчва да се полива или рано сутрин, или късно вечер. Но е важно да не отлагате процедурата до тъмно.
Ако поливате културите преди здрач, можете да „получите“ излишна влага и напукване на плодовете поради температурни промени в определено време на деня.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Билката, която задължително трябва да се засади до доматите и краставиците
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Ако почвата във вашата градина е суха, не е необходимо да я навлажнявате с големи количества вода наведнъж. Опитните градинари знаят: поливането трябва да е умерено, но малко повече всеки следващ път.
Доматите обичат топла и умерено влажна почва. Ето защо, когато отглеждате домати, трябва да обърнете повече внимание на светлината и водата.
Не се препоръчва поливането на домати през деня при ярка слънчева светлина. Лъчите могат да предизвикат изгаряния през капчиците вода, останали върху листата. Чрез тях спорите на късната болест могат свободно да проникнат в доматите и да заразят растението.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Правилното поливане включва насочване на водния поток покрай лехите или в корена. С помощта на капково напояване е възможно да се навлажни голяма площ, а лейка помага при малки лехи.
Различните етапи на растеж на доматите изискват различни количества вода. Първото напояване на лехите трябва да се извърши преди засаждането на културата в открита земя. В същото време в дупката се излива най-малко един литър вода за напояване.
Цялата следваща седмица също е придружена от поливане на доматите. Благодарение на това растенията се вкореняват по-бързо и фотосинтезата протича по-интензивно. Образуването на млади зелени листа в горната част на растенията показва успешното адаптиране на разсада към новите условия на отглеждане.
Фазата на активен зелен растеж също се нуждае от обилно поливане. В сухо лято тази процедура трябва да се извършва сутрин и вечер. Културите трябва да се поливат поне пет пъти седмично. Честотата на напояване на растенията в етапа на цъфтеж се намалява до два пъти седмично.
Когато плодовете зреят активно, те не се нуждаят от обилно поливане, тъй като това може да стимулира развитието на гъбични инфекции.
Как е правилно да се поливат доматите, за да е богата реколтата им