Съществуват повече от 150 вида слънчогледи (Helianthus), така че със сигурност ще намерите някой, който да пасне на вкуса ви и на пространството в градината ви. Фермерите засаждат H. annuus или гигантския слънчоглед, за да събират реколтата от семената, които се превръщат в слънчогледово олио и други хранителни продукти. Производителите на рязан цвят избират по-малки сортове, по-подходящи за цветни аранжировки, които растат в широка гама от цветове.
Четирите класификации на слънчогледите се различават по това колко време е необходимо на растението, за да достигне до зрял цвят, и влияят на това кога ще получите желаните цветове.
- Гигантските сортове израстват до 2,5 м или повече с 35-40-сантиметрови цветни глави и им трябват 120 дни, за да се развият напълно.
- Полуджуджетата са с височина между 0,9 и 2,5 м и повечето от тях се развиват напълно за около 60-70 дни.
- Слънчогледите джуджета са с височина 0,9 м или по-малко, напълно се развиват само за 55 дни и са подходящи за контейнери.
- Сортовете без прашец не произвеждат семена и се отглеждат като рязан цвят. Височината им може да варира от 0,6 до 2,5 м и се развиват напълно за 50-60 дни.
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Идеални условия за засаждане
Когато сте готови да засадите слънчогледови семена или разсад, уверете се, че опасността от слани е преминала. Мястото трябва да бъде огрявано от пълно слънце поне 6 часа дневно. Слънчогледите предпочитат плодородна, добре обработена почва с добър дренаж. В градината отстранете плевелите и преобърнете почвата с ръчен култиватор и мистрия. Добавете малко компост или смес за саксии към почвата и я обработете, особено ако имате тежки, глинести почви.
Засаждане на слънчогледови семки в градината
Повечето градинари засаждат слънчогледите в редове поради изправените им форми. Ако засаждате няколко сорта, уверете се, че най-високите сортове няма да блокират слънцето за по-ниските. За да засадите семена, направете изкоп с дълбочина 2,5 см в добре обработена почва. Разстоянието между семената зависи от сорта слънчоглед:
Още: 5 начина да използвате слънчогледовите стъбла във вашия двор
- Джудже: засадете семена на 15 см едно от друго.
- Полуджудже: засадете семена на 30 см едно от друго.
- Гигант: засадете семена на 60 см едно от друго.
Покрийте семената с 2,5 см почва и полейте добре. Поддържайте почвата влажна, но не мокра. Покълването отнема от 7 до 10 дни. Проредете разсада, ако е необходимо.
Грижа за слънчогледа след засаждането
Поддържайте почвата около слънчогледовия разсад равномерно влажна, докато растението достигне поне половината от крайната си височина, за да се развие силна коренова система и да се предотврати преобръщането му при ветровити условия. След това растенията могат да понасят и по-суха почва.
Тъй като са бързорастящи растения, подхранвайте слънчогледите на всеки две до три седмици с компост или балансиран тор. Можете да подхранвате редовете отстрани или да прилагате водоразтворим тор в корените. Контролирайте плевелите, за да не се конкурират със слънчогледа за храна. Използвайте мотика за отстраняване на плевелите и мулчирайте, за да предотвратите връщането им.
Праховидната мана е често срещано заболяване на слънчогледа, което се образува по долните, по-стари листа. Обикновено се появява от прекомерно поливане и лоша циркулация на въздуха. Можете да използвате фунгицид, за да унищожите брашнестата мана, но повечето слънчогледи са достатъчно здрави, за да не се забави растежът им. По растенията могат да се появят и миризливи буболечки, акари и гъсеници. Ръчното отстраняване е най-добрият метод за борба с насекомите, за да се избегне убиването на полезните насекоми и опрашителите.