За рекордна реколта от краставици невинаги се нуждаете от цял арсенал от препарати, пълни с химия. За да могат растенията активно да дават плодове, можете да използвате и народни средства. Има един естествен тор, който ще увеличи добива и ще удължи периода им на плододаване.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Състои се от естествени съставки, които са достъпни за всеки градинар.
Поливане на краставиците за буен растеж
За да приготвите разтвора, трябва да вземете 10 гр суха мая и да я разтворите в 5 литра топла вода, оставете разтвора за няколко часа. След това добавете 300 гр дървесна пепел и 50 гр захар. Всичко това трябва да се разбърка добре, след което може да се използва.
Краставиците ще дават плодове до късна есен, ако направите това
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Но преди поливане се уверете, че почвата е влажна. Първо можете да полеете краставиците с топла вода и след това да добавите тор. Достатъчно е да прилагате този тор веднъж на 14 дни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
В поливането на краставици няма нищо сложно и специално. Краставицата е влаголюбиво растение, произхождащо от субтропиците. Тя обича висока влажност не само в почвата, но и във въздуха. Оптимално - 80% влажност. Въз основа на това при поливане фокусът трябва да е върху времето. Ако дните са слънчеви и горещи, трябва да поливате ежедневно. През първата половина на вегетационния период - до средата на лятото, преди плододаване - краставицата обича обилното поливане.
Ако времето е облачно и хладно, поливането трябва да се ограничи, за да се предотврати развитието на кореново гниене или болести по листата. Ако времето е облачно и топло, тогава поливането може да бъде умерено - през ден.
През втората половина на лятото е препоръчително да се полива в корена. Тъй като влагата става носител на различни болести, които заразяват краставицата: антракноза, пухкава мана. Всички болести по листата се предават по въздушно-капков път.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
В периода на плододаване градинарят трябва да се придърж към следното правило за определяне на необходимия обем вода за поливане - 10-15 литра на кв.м. При лошо поливане се образува суха кора върху почвата. Дори и горният слой на почвата да бъде влажен, кореновият слой на дълбочина 25-30 см ще бъде сух. Това се случва при често и оскъдно поливане. Затова трябва да поливате обилно и да се съсредоточите върху времето.
Краставицата е топлолюбиво растение, така че оптималната температура на водата за напояване е +24 ° C. Допуска се до 20 ° C, но кореновата система започва да реагира при тази температура. Ако поливате краставиците с вода от кладенец, наистина ще има шок, растението може дори да умре.
Хапчето, което гарантира богата реколта от краставици и домати