Много трайни насаждения имат нужда от фосфор, калий, калций и магнезий през септември. Ягодите не са изключение в случая. Но тази култура все още се нуждае от азот.
Азотното подхранване на ягодите е нужно да се направи до средата на септември. Около този период храстите започват да се подготвят за зимата и подхранването вече не е толкова ефективно.
Как да нахраним ягоди през септември?
Храстите ще реагират добре на хранене, което се приготвя на базата на лопен, прясно окосена трева и урея. Можете да изберете един от тези компоненти, но основното е да не прекалявате.
Всеки литър отвара от лопен се разрежда с 10 л вода. На всеки 1000 мл от продукта се прилага под корена. Подобна е дозировката на зелената инфузия.
Какво трябва да знаем при отглеждането на ягоди?
По-питателна
Опитни градинари подготвят истински коктейл за ягоди, благодарение на който другия сезон ще има толкова плодове, колкото звезди в небето.
В 10 л вода се изсипват калиев перманганат (1 ч.л.), карбамид (1 ч.л.), дървесна пепел (1/2 чаша). Съставът е допълнен с борна киселина.
Компонентът (1 чаена лъжичка) предварително се разрежда с топла вода и след това се смесва с основния състав.
Съставките се смесват старателно и след това всеки корен се напоява под корена - един литър на растение. Но такова подхранване не трябва да се прави ежегодно. Вероятно на 2 сезона.
Градинарите "от опит" избират есента за засаждане на разсад от ягоди, тъй като това време на годината може да се похвали с най-подходящите условия.
За засаждане на ягоди най-подходяща е технологията, използваща тесни окопи върху лехи с покривен материал.
Тази опция гарантира 100% оцеляване на разсада. Освен това растенията ще могат да живеят без пресаждане през следващите 5 години.
Бране на ягоди и още 9 дейности през юли в градината
За засаждане са подходящи мустаци от двегодишни храсти (втората година от живота) и първите розетки от майчината луга.
За начало трябва да започнете да копаете дупка - дълбочината му е приблизително 25 см, а ширината му е колкото лопата.
За един текущ метър изкопана траншея ще са ви необходими 2 кофи полузрял тор. 20 g всякакви сложни торове трябва да се добавят върху същата площ от земята.
Следващата стъпка е обилно поливане. След като земята поеме вода, върнете изкопаната пръст обратно на мястото й (върху хумуса), като по този начин оформите леха, висока 15-20 см, която трябва да бъде покрита с черен покривен материал (широчина - около 70 см).
На нея маркирайте местата, където ще се бодне разсад, като правите кръстовидни разрези на всеки 40 см.
С помощта на шпатула направете вдлъбнатини на мястото на разрезите, ако е необходимо, изсипете и засадете подготвените розетки.
Остава да се покрият ръбовете на покриващия материал и пътеката между 2 изкопни гребена с дървени стърготини.