Получаването на богата реколта от ягоди не е толкова трудно, колкото изглежда. Финландският метод за отглеждане на тези вкусни плодове винаги гарантира отлични резултати.
Още: Как лимонената киселина помага при отглеждане на цветя у дома?
Още: Какво ще се случи, ако използвате йод за торене на разсада?
Как се отглеждат ягоди във Финландия?
Същността на финландския метод е да се засажда разсад върху покривен материал. Лехите трябва да са разположени на слънчево място от юг на север. Храстите се засаждат в един, два или три реда.
Оформете високи (до 40 см) лехи с ширина 50-60 см, а в центъра положете перфориран маркуч или капкова лента за напояване.
Най-добрите торове за ягодите през есента - тайната на богатата реколта
Още: Как трябва да се реже прецъфтяла орхидея
Още: Знаете ли как се гледа синя орхидея
Дължината на маркуча/лентата трябва да съответства на дължината на лехата. Свържете единия край към маркуча за поливане, а другия затворете. Покриваме лехите с покривен материал, направете дупки в него с диаметър 7-10 сантиметра, разположени шахматно. Разстоянието между дупките трябва да бъде 25-30 сантиметра, между редовете - 30-35 сантиметра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои цветя се засаждат до ягодите, за да отблъснат вредителите
Още: Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Засадете ягодите. Стандартната грижа за тях включва редовно поливане, торене, подрязване на мустачките.
Добри условия за отглеждане на ягоди
Когато планирате да отглеждате градински ягоди, трябва да вземете решение за местоположението на лехите. Добивът и качеството на плодовете пряко зависи от това. Следните условия са важни за ягодите:
- Добро осветление. Лехата трябва да бъде на слънчево място в градината, тъй като на сянка растението ще изостане в растежа, вегетативната част ще се развива по-активно, а не плодовете ще бъдат по-малко ароматни, малки и бавно ще узреят.
- Без вятър. За да предпазите растенията от вятъра, можете да направите лехите между храсти, например между касис или цариградско грозде.
- Без плевели. Важно е да обработвате лехите своевременно и да премахвате плевелите, в противен случай те могат да запушат храстите и развитието им ще спре.
Също така, когато избирате място, трябва да вземете предвид дълбочината на подпочвените води. Те трябва да бъдат разположени на дълбочина най-малко 1 метър от повърхността. В противен случай корените на растенията ще изгният.
Още: Какви грешки се допускат най-често при засаждане на дървета?
Още: Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Дори при избора на място за засаждане на ягоди, трябва да се даде предпочитание на равни площи или разположени под лек наклон на югозапад. Ако лехата е наклонена, редовете трябва да бъдат засадени напречно. Тази мярка ще помогне на водата да тече след силен дъжд или топене на сняг и ще предотврати отмиването на плодородния слой на почвата. Културата не трябва да се засажда на стръмни склонове или в низини (на такива места се натрупват студен въздух и вода). Също така не трябва да създавате ягодова леха до дървета, те ще я засенчат, което ще влоши добива.
Какво да засадите след ягодите?