Оцеляване след студа: Възстановяване на розите през пролетта

14 април 2025, 16:30 часа

Съдържание:

Редуващите се студове и размразявания, вятър и зимни мъгли се превърнаха в истинско изпитание за плодови, зеленчукови култури и декоративни трайни насаждения. Такива условия могат да бъдат особено трудни за градинските красавици – розите. Много от техните сортове не са особено лесни за отглеждане, а времето също създава проблеми.

Признаци за увреждане на розата след зимата

Неслучайно розите се смятат за едни от най-капризните многогодишни растения в градината. Нито внимателната есенна грижа, нито висококачествените заслони могат да ви спасят от пролетни проблеми. Също така проблемите често възникват, когато зимата вече е приключила.

Още: Как да подрязвате рози за великолепен цъфтеж през целия сезон

Основните признаци на увреждане на розите през зимата:

  • наличието на черни петна или цели почернели издънки;
  • омекотена дървесина;
  • водниста, лигава кора;
  • неприятна гнилостна миризма;
  • появата на мухъл и необичайна плака.

Как можете да спасите роза, ако издънките „просто“ са почернели? Всичко зависи от естеството на това явление. Ако вашите рози са замръзнали или изгнили, не е нужно да мислите дълго какво да правите. Само правилно подрязване, последвано от мерки за реанимация.

Подрязване на рози през пролетта

Още: 6 растения, които НЕ трябва да засаждате до розите

Подрязването започва в началото на пробуждането на пъпките, но новите издънки все още не са започнали да растат. Първо се отстраняват всички болни и вече мъртви части. Реанимирането на такива издънки на рози след зимата няма смисъл, тъй като е почти невъзможно да се постигне нормален цъфтеж от тях (дори и да оцелеят). След това трябва да се оформят храстите.

Всяка група рози има определени правила за тази процедура, но има и общи техники:

  • всички тънки, слаби издънки се отстраняват от всички части на короната;
  • диви леторасти се изрязват от подложката;
  • центърът на храста се осветява - всички клони вътре в него се изрязват, както и тези, които се трият и растат навътре;
  • отстраняват се клони, по-стари от 3-4 години;
  • Останалите издънки се изравняват на желаната височина.

Третиране срещу болести и неприятели

Още: С какво трябва да се пръскат розите през пролетта

Сега нека да разберем как да третираме розите през пролетта след проблемна зима от вредители и болести. Под заслоните се създават идеални условия от ранна пролет за развитието на всички видове патогенни гъбички, причиняващи много заболявания от инфекциозни изгаряния и ръжда до трахеомикоза и сиво гниене.

И дори ако признаците им не се виждат веднага, спорите или мицелът на фитопатогените може вече да присъстват в розовата градина. Първото третиране може да се извърши веднага след отстраняване на покривалата, но преди отваряне на пъпките, с медсъдържащи препарати. След 2-3 седмици храстите отново се напръскват с тези препарати, но този път с 1% разтвор.

Още: Издънки на розите: Какво трябва да знаете и как да се справите с тях

Възстановяващо хранене

Разбира се, историята за това как да съживим розите след зимата би била непълна, ако не споменем торенето. Първият от тях се провежда през април или началото на май. Преди да нахраните розите за първи път през пролетта, храстите се подрязват. След това се използват азотни или сложни торове с повишено съдържание на този елемент.

До края на май, когато розите вече са натрупали зелена маса и бавно започват да се подготвят за цъфтеж, се извършва второто хранене. Времето в края на пролетта също може да бъде нестабилно, с дъжд или застудяване. Аминокиселините обаче ще помогнат на храстите да оцелеят без загуби.

Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите

Не само липсата на хранене може да бъде причината розите да не растат след зимата. Минали заболявания, неблагоприятно време или силно подрязване могат да забавят процесите на растеж.

Няколко редуващи се коренови и листни подхранвания нежно ще стимулират храстите и ще им помогнат да се справят с болести и вредители. Разбира се, розите няма да ви омръзнат – те винаги изискват внимание. Но дори и след не много успешна зима, те могат да бъдат възстановени с подходящи грижи и да постигнат красив цъфтеж.

Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес