Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Никога НЕ засаждайте тези цветя заедно

25 януари 2025, 15:11 часа

Някои цветя е строго забранено да се засаждат в една и съща цветна градина. А има и такива, които изискват отделна цветна леха. Някои растения имат отрицателен ефект върху определени цветя, но лесно могат да растат до други култури. Има и такива, които не могат да съжителстват с други видове растения. Ето кои са тези цветя - те не трябва да се засаждат заедно. В противен случаи всички усилия по грижите за тях ще се окажат напразни.

Какви цветя не трябва да се засаждат заедно?

Първо, луковичните растения не се разбират добре в една цветна градина. Те включват лилии, нарциси, лалета и зюмбюли. Засаждането на тези цветя заедно допринася за развитието на инфекциозни заболявания. Лилиите, мускарите, лалетата трябва да се държат далеч един от друг. Причината е съвсем проста - всички тези растения имат общи заболявания, нападат ги едни и същи вредители. Ето защо при никакви обстоятелства тези цветя не трябва да се засаждат като заместители в цветната леха. Ако ги засадите в малко пространство, можете просто да се окажете благоприятна среда за инфекции.

7 цветя, които да засадите през февруари, за да цъфтят през юни

Второ, не можете да засадите рози до ириси, астри, виола, миньонет и ароматни карамфили. Розите също трябва да се засаждат далеч от птича череша, градински жасмин и калина. Трето, божурите трябва да се засаждат отделно от другите цветя. Те имат потискащ ефект върху почти всички цветя, растящи наблизо. Особено агресивни са дървесните божури. Освен това е строго забранено засаждането на сладък грах и теменуга в една цветна леха.

Божурите като цяло имат негативен ефект върху повечето други растения. Това важи особено за дървесните божури. Ако са засадени дори на 1,5 метра от розата, последната няма да расте. Какво друго не може да се засади до рози? Астрите, ирисите, хойхерите и теменужките се считат за неблагоприятни съседи на царицата на цветята. Не се препоръчва да засаждате рози близо до череша и калина. Тези дървета отглеждат вредители, които ще навредят на цветята.

Махнете ги веднага: 4 растения, които привличат хаос и нещастие в дома

Растения, считани за инвазивни

Дори сред красивите цветя има истински агресори, които вредят на всички растения, които растат наблизо. Особено внимание следва да се обърне на следните видове:

Самосевки - коронен лихнис, кръглолистна вратига, обикновена иглика, алпийска незабравка, лопен висок, гигантски ерингиум. Такива растения се превръщат в истински вредители, така че винаги отрязвайте избледнелите съцветия своевременно и премахвайте отрязаните цветни стъбла далеч от градината.

Растения с пълзящи коренища - мента, момина сълза, вечерна иглика, пълзяща жилава, лозестрий, бреза. Такива растения не изискват специални грижи и могат да бъдат доста привлекателни. Тези цветя обаче могат много бързо да запълнят цялата площ и да заглушат други култури. Ето защо, ако желаете, те се засаждат в саксии.

5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите

Бързорастящи растения - канадска златна пръчица, византийска златна пръчица, китайска каменоломка. Те растат бързо, така че причиняват много проблеми. Ако имате такива растения във вашата цветна леха, те трябва да се разделят и презасаждат редовно (на всеки 2-3 години). А за цветни лехи с гъсти смесени насаждения те изобщо не са подходящи.

Но ако все пак искате да отглеждате канадска златна пръчица трябва да го направите далече от всики останали растения в градината. Канадската златна пръчица е невероятно устойчива на температурни колебания, толерира студ до -20°C и топлина до 38°C. Този широк температурен диапазон позволява на златната пръчица да вирее в различни климатични условия.

Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Въпреки че е издръжлив вид, екстремните студени условия могат да накарат листата да променят цвета си или да умрат обратно, докато високите температури могат да причинят увяхване и намален цъфтеж. За смекчаване на тези ефекти, мулчирането може да предпази корените от студа, а мрежата за сянка или подходящото поливане ще помогнат през горещите периоди. Тази адаптивност намалява необходимостта от честа намеса, което прави златната пръчица универсално растение за различни условия.

Вредно ли е да поливате цветята у дома със студена вода?

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес