Всеки градинар, който има разкошен розов храст в градината си, знае, че резитбата на розите е изключително важна задача, която не търпи отлагане. Необходимо е обаче да се проведе в точното време. Подрязването на розите гарантира, че ще се отървете от всички болни, сухи части на растението и ще оставите само здрави издънки. По този начин можете да стимулирате растежа и цъфтежа на растението и да осигурите голям брой буйни цветове по-късно. Но за целта трябва да изберете правилното време за извършването на тази процедура.
Кога не трябва да подрязвате розите?
Има няколко вида резитба на розата - за оформяне и санитарна. Освен това се провежда няколко пъти в годината - през пролетта и есента, преди падането на сланата. И всеки път трябва да изберете добре времето добре, за да не навредите на растението.
Засадете тези растения до розите и ще забравите за вредители
По-специално, градинарите са убедени, че резитбата не трябва да се прави, когато температурата падне под -3 градуса - тогава студът и сланата могат да повредят растенията. Издънките стават крехки и съществува риск от измръзване на насажденията.
Подрязването също не трябва да се извършва в дъждовно, влажно време: тогава рискът от мухъл и гъбични заболявания върху прясно отрязани издънки се увеличава. Но веднага след резитбата опитните градинари съветват да третирате издънките с железен или меден сулфат, смес от Бордолезов разтвор или калиев перманганат.
Не бива да подрязвате розите твърде рано през пролетта, както и не трябва да чакате до края на сезона: ако розите тепърва ще цъфтят или вече са започнали да цъфтят, твърде късно е за резитба - това ще премахне цветните пъпки и ще съкрати времето за цъфтеж.
Време е да го направите: Как правилно да подрязвате розите през пролетта
Как е правилно да се подрязват розите за буен цъфтеж?
Първо, трябва да извършите санитарна резитба - отстранете всички сухи, слаби и повредени клони. След това можете да започнете да формирате храста. Направете разреза под ъгъл 45 градуса, като той трябва да е 5-7 милиметра над нивото на пъпката. Обърнете внимание и на този разрез – ако е чист и млечнобял, това означава, че всичко с храста е наред. Но ако сърцевината е покрита с кафяви петна, тогава трябва да отрежете по-ниско, докато стигнете до чисто стъбло.
При умерено подрязване розата ще образува странични издънки и това само ще направи храста по-обемен. Но тогава клоните ще бъдат по-тънки, а цветята по-малки. Но за сметка на това интензивното подрязване ще ви позволи да формирате силни издънки с голям, буен цъфтеж.
Само мързеливите градинари поливат розите с това и те цъфтят с едри и ароматни цветове