Сочните домашни домати са перлата в короната на лятната градина, но тези енергични растения не винаги са лесни за отглеждане. Лош старт, неправилно разстояние, падане върху решетки или липса на цветя са само няколко бедствия, които могат да сполетят вашия доматен масив. Въоръжени с ключови прозрения относно грешките, които трябва да избягвате, ще отглеждате здрави растения с по-висок добив.
Още: 7 зеленчука, които да засадите през януари, за да се радвате на богата реколта
Доматите са много прощаващи, но все пак изискват няколко основни условия за отглеждане, за да произведат възхитителна реколта или ултра сладките плодове, за които жадуваме. Ако някога сте имали домати, които са пожълтявали, падали са или не са давали плодове, знаете колко разочароващо може да бъде това.
Често срещани капани при отглеждането на домати
- Засяване твърде рано
В рамките на една седмица след покълването разсадът на доматите може да удвои размера си. Доматите се засаждат най-добре на закрито 5-7 седмици преди очакваната последна дата на слана. Ако започнете със семената твърде рано, разсадът може да стане дълъг и слаб.
- Недостатъчно разстояние
Когато на растенията се даде достатъчно пространство, те дават по-добри резултати.
Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно
Едно растение с достатъчно разстояние винаги ще даде по-добър добив от няколко растения, натъпкани заедно! Никой не може да процъфтява, когато е смачкан като сардини във влак на метрото. Всъщност повечето хора се разстройват доста и се разболяват, когато са в прекалено претъпкани помещения. По същия начин градинските култури, засадени твърде близо една до друга, са склонни да бъдат силно стресирани.
- Неправилна пергола
Изборът на грешна пергола система може да доведе до множество проблеми. Доматите се нуждаят от подходяща подкрепа, за да процъфтяват. Позволяването на домати да се отглеждат на земята без пергола е голяма грешка поради много причини :
- Плодовете се замърсяват и загниват в почвата
- Охлюви, гъсеници и вредители пируват на растението
- Листата обикновено пожълтяват и се повреждат
- Растението не може да достигне пълния си потенциал за добив
- Намалената циркулация на въздуха причинява заболяване
Още: Това е най-добрият начин за покълване на семена навън през зимата
- Избор на грешен сорт
Избягвайте произволното избиране на сорт домати, освен ако не се чувствате експериментатор. Избирането на правилните доматени семена е от съществено значение за успешната реколта.
Ако изберете домат с дълъг сезон и лятото ви е изключително кратко, може да имате разочароващи добиви и плодове, които не са добри. Различни домати се отглеждат за специфични условия и кулинарни цели.
- Недостатъчна слънчева светлина
Липсата на цвят често се дължи на липса на слънчева светлина. Една от най-лошите грешки, които можете да направите, е да засадите доматите си в частично засенчена зона. Растенията ще растат дългокраки и слаби, могат да станат много бледи на цвят и може да имат забавен растеж. Ако произведат цветя и плодове, добивите ще бъдат намалени поради липса на фотосинтетичен капацитет.
Още: Как и кога да засадите бадеми в задния двор
- Прекомерен азотен тор
Масивни листни растения без никакви плодове могат да бъдат резултат от високи нива на нитрати в почвата.
Тази хранителна култура се нуждае от много хранителни вещества, за да подхранва обилното производство на листа и плодове. Можете обаче да дадете на доматите твърде много добро нещо. Изхвърлянето на азотни торове е често срещана грешка , която много начинаещи производители се надяват да повишат добивите им. Често се случва обратното.
- Преполиване
Прекомерната вода прави кореновата система на доматеното растение уязвима към кореново гниене, като насища почвата.
Преполиването е често срещана грешка при градинарите, но може да бъде допълнително пагубно за доматите. Когато доматените растения се поливат редовно, почвата се напоява с вода и кореновата им система става податлива на кореново гниене.
Още: Ето как опитните градинари защитават минералните торове през зимата
- Недостатъчно поливане
Най-значимият проблем по време на етапа на разсад е недостатъчното поливане.
Когато доматите не получават достатъчно вода, те се стресират и увяхват, окапват цветовете им или се напукват плодовете. Доматите имат доста дълбоки коренови системи, но не са напълно имунизирани срещу суша. Въпреки че те могат да издържат по-дълги периоди без вода, отколкото някои други култури, все пак трябва да осигурите на доматите постоянно снабдяване с влага. Поразената от суша почва или големите колебания от суха към влажна могат да причинят много нежелани проблеми.
- Поливане отгоре
Поливането на доматените растения отгоре позволява водните капчици да се задържат върху листата.
Водата, която попада директно върху листата и стъблата на доматените растения, може да причини сериозни гъбични проблеми. Ранната и късната болест са често срещани убийци на доматите и виреят във влажни условия. Голяма грешка е да се поливат домати с пръскачки, защото водните капки се задържат по листата за дълги периоди от време.
- Забравяне на подрязването
Пренебрегването на подрязването на издънките в доматените растения може значително да намали добивите ви.
Още: 7 стайни растения, които не се нуждаят от грижи: Дори ако забравите, че съществуват
Липсата на резитба често води до същия проблем като прекомерния азот: свръхрастеж на листата за сметка на плодовете. Доматите произвеждат много допълнителна зеленина и стъбла, наречени „смукала“. Тези издънки са странични клони, които излизат от централната лоза и се опитват да прераснат в нови лози.
- Липса на придружаващо засаждане
Разпръскването на домати с други придружаващи растения насърчава биоразнообразието и намалява натиска от вредители.
Последната грешка, която правят много производители, е да засаждат доматите си изолирано. Монокултурна зона с домати изглежда като добра идея в началото, защото можете да рационализирате поддръжката и прибирането на реколтата в една част от градината.
Това обаче също така създава предпоставка и примамка за вредители и болести. Концентрацията на доматени миризми привлича насекоми от близо и далеч, за да се насладят на бюфета от домати без никакво прекъсване или възпиране от близките растения.
Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година