За да съберете богата реколта от краставици през лятото, растенията трябва не само да се торят от време на време с естествени торове, но и да се предпазват от множество вредители.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Листата на краставиците, както и самите плодове, могат да започнат да пожълтяват поради неспазване на сеитбооборота и недостатъчно торене. За да спасите реколтата от краставици от пожълтяване, можете да използвате бордолезов, калиев перманганат и суроватка. Пръскането на растенията с тези средства ще помогне за повишаване на имунитета им и за предотвратяване на заболявания.
Защо краставиците пожълтяват: основните причини?
Има много фактори в градината, които потенциално могат да накарат листата на краставиците, а след това и плодовете да пожълтеят.
Краставиците ще дават плодове до късна есен, ако направите това
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Тези фактори включват:
- Неспазване на сеитбообращението - не можете да засадите краставици няколко години подред на едно място, защото тогава те ще бъдат уязвими към болести;
- Недостатъчно торене - подхранвайте с азотсъдържащи торове, които влияят на цвета и размера на краставиците;
- Суша - ако поливането не е достатъчно, краставиците могат да пожълтеят. Но не можете да прекалявате с водата, защото тези насаждения не обичат прекалено влажните лехи;
- Гъсти насаждения - трябва да оставите достатъчно пространство между храстите, така че растенията да получават светлина и влага;
- Липса на достатъчно въздух - ако краставиците растат в оранжерии, трябва да отваряте прозорци и врати всеки ден, така че въздухът в помещението да циркулира.
Пръскане на краставиците
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако сте забелязали, че горните и младите листа на краставиците са започнали да пожълтяват, това означава, че на растенията им липсва много бор. И за да се елиминира дефицитът на този микроелемент, е необходимо да се пръска с борна киселина.
Разтворете 5 грама прах в 10 литра вода. Първо, можете да направите разтвор в литър гореща вода за по-добро разтваряне. Напръскайте краставиците преди цъфтежа и по време на него, като направите почивка от 7-10 дни.
Гъбичните заболявания могат да се появят на краставиците по време на образуването на яйчниците. И за да избегнете този проблем, трябва да пръскате краставиците с препарати, съдържащи мед.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
Ако забележите жълти, бели или червени петна по листата, това може да означава заболявания като брашнеста мана, пероноспороза или антракноза. Напръскайте растението с бордолезов разтвор. Сместа ще бъде полезна на всички етапи от развитието на краставицата, дори когато гниенето вече се е появило на листата.
Калиев пермангната - това вещество съдържа както манган, така и калий и ще има добър ефект върху имунитета на растението и неговия растеж. Ако има заплаха от появата на брашнеста мана или други гъбички, е необходимо културата да се поръси с 3% разтвор на калиев перманганат. Може да се използва и за обработка на почва, опори за краставици и стени на оранжерии. Можете да пръскате три пъти в рамките на 10 дни.
Млечна суроватка - тази течност е много полезна за укрепване на имунитета на растенията благодарение на съдържащите се в нея млечнокисели бактерии и аминокиселини. В допълнение, той може да образува защитен филм върху листата, който ще предпази от гъбични спори. За пръскане се използва разредена с вода суроватка - 1 суроватка и 2 части вода.
Хапчето, което гарантира богата реколта от краставици и домати