Всички овощни и декоративни трайни насаждения изискват торене през есента – това се отнася и за ябълките, които са изтощени след прибиране на реколтата. Но ако декоративните храсти просто няма да цъфтят при липса на правилната грижа, то плодните храсти няма да дадат реколта.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Ето защо, колкото по-богата е реколтата от плодове през изходящия сезон, толкова повече внимание трябва да се обърне на тези култури.
Преди да започнете да добавяте добавки, трябва да извършите санитарна резитба и, ако е необходимо, подмладяване или оформяне на храстите.
Кога да берем ябълките и как да ги съхраняваме?
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
След това градината се почиства, третира се срещу болести и неприятели ,извършва се варосване и поливане. След това можете да пристъпите към подхранване.
Подхранване на ябълката преди падането на студа
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
След поливане трябва да разкопаете почвата и да добавите шепа дървесна пепел и 30 грама суперфосфат. След това торовете се вкопават в почвата в областта на ствола на храста. Между другото, кайсиите също могат да се хранят със същия състав.
Препоръчително е да се прилагат торове в течна форма. За да приготвите разтвора, вземете 2 супени лъжици калиев сулфат и 3 супени лъжици суперфосфат. Разтворете ги в кофа с вода. Разход – една кофа тор за всяко дърво.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
Поливането е особено важно, ако есента е суха. Понякога дори проливни дъждове, които настъпват след дълъг период на суша, овлажняват почвата само с няколко сантиметра, а това не е достатъчно за ябълковите дървета. За да се осигури на дърветата здрав и безопасен зимен сън, почвата трябва да се навлажни както директно в ствола, така и по границите на короната. В случая почвата трябва да се навлажни най-малко на един метъ дълбочина.
Не е трудно да се определи колко вода е необходима за поливане на ябълкови дървета. Зависи от възрастта на дървото. Колкото по-възрастно е то, толкова по-развита е кореновата му система и короната, така че количеството вода за напояване трябва да се увеличава пропорционално на годините му. Ябълкови дървета на възраст от 1 до 5 години изискват около 50 литра вода за всяко дърво, 6-10 годишни дървета - около 100 литра вода, дървета над 15 години - около 150 литра вода.
В идеалния случай кореновата система на ябълковото дърво трябва да бъде напълно наситена с течност, както и почвата около корените. Това ще даде сила на растението и влажната почва няма да позволи замръзване на голяма дълбочина.
След поливане и торене почвата в зоната на ствола на дървото трябва да се мулчира. За това са подходящи некиселинен торф (той е ронлив и черен), компост или хумус. Слоят мулч трябва да бъде 3-5 см, няма нужда да го отстранявате през пролетта, той ще служи като допълнителен органичен тор.
Още: Лекар: Ябълките обострят тези заболявания