От правилната есенна грижа за хризантемата зависи дали тя ще се запази след зимата. Една от важните процедури включва торене с калиеви торове. Разтворете супена лъжица калиев сулфат в кофа с вода и нахранете храста. Ако цветята са високи, те трябва да бъдат вързани, за да не се счупят.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
В студа трябва да бъдат покрити с топъл материал - агрофибър. И няма нужда да бързате да отворите храстите на следващата сутрин, изчакайте да стане малко по-топло.
Цветята, които отглеждате в саксии, е най-добре да бъдат преместени у дома. Ако времето е топло и сухо, поливайте цветята навреме. В началото на ноември трябва да започнете с подготовката им за зимата. Изкопават се и се пренасят на топло място.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Стъблата първо се отрязват, оставяйки само 15 сантиметра, листата се откъсват, трансплантират се в кутии, които се покриват с торф или дървени стърготини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Температурата в помещението, където се съхраняват цветята, трябва да бъде между 4 и 6 градуса по Целзий. Може да се съхраняват в мазето. Има устойчив на замръзване сорт, който може просто да бъде покрит със слой от листа - 20 см.
Грижа за хризантемата
Хризантемите са светлолюбиви култури и за тях се избират само ярко осветени места. Те не се страхуват от течения и ветрове, чувстват се добре на открити места, но на такива места може да има проблеми с полагането на издънки, растежа и развитието на храстите, така че винаги е по-добре да изберете защитени зони.
Хризантемите няма да растат добре при риск от преовлажняване или частично преовлажняване на почвата при продължителни дъждове. Ето защо най-добрата стратегия е да изберете издигнати места в градината или да осигурите дренаж, за да създадете по-подходящи условия за тях.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Хризантемите, растящи на открито, предпочитат глинести почви с висока хранителна стойност. Съставът на твърде леката или твърде глинестетата почва може да се коригир преди засаждане на цветето. Хумус, компост, торф се добавят към почвата, а пясъкът добавя към тежки почви. Преди засаждане на цветето мястото на отглеждане се изкопава дълбоко, като се добавят допълнителна порция органични и пълни минерални торове. За контейнерни хризантеми се използват висококачествени, водопропускливи, хранителни почвени смеси, съдържащи органични торове (оптимално хумус). Изискванията към реакцията на почвата не са еднакви при хризантемите. Повечето видове виреят в неутрална почва, но корейската хризантема обича леко кисели субстрати.
Това цвете понася добре трансплантацията дори в цъфтеж. Основният ключ към успеха е предварителната подготовка на почвата с общо подобрение поне месец предварително и допълнително торене след няколко дни.
Още: Цветята, които ще ви донесат късмет