През първия месец на лятото много култури се нуждаят от хранителни вещества - при отглеждане на краставици градинарят има голям избор. В случая градинарите, които не искат да използват готове торове, разчитат на торене с естествени съставки. За целта най-подходящи за употреба през юни са маята пепелта.
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Още: Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март
Най-добрите торове за краставиците през юни
Мая със захар - подхранването с тази смес ще помогне на краставиците бързо да възстановят силата си, за да дадат богата реколта. За да приготвите този тор, трябва да разредите пет големи лъжици захар и десет грама мая в половин кофа вода. Препоръчително е да изчакате 72 часа преди употребата на тора.
Най-добрият бабин тор за краставиците е този
След това вземете половин литър от готовия продукт и го разредете в десет литра вода. За всеки храст ще са ви необходими две чаши от разтора - изсипете го в корена на растението.
Още: Как да се отървете от листните въшки по краставиците
Още: Паста за зъби в градината - ето за какво я използват опитните градинари
Пепел - този продукт може безопасно да се използва и през летния период за торене на краставиците. През първия летен месец се препоръчва следния тор - разтворете десет лъжици пепел в половин кофа вода. След това трябва да изчакате цяла седмица, за да стане съставът възможно най-питателен. Разбъркайте добре и полейте краставиците с разтвора. В случая ще ви е необходим половин литър за един храст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 грешки, които са фатални за разсада през февруари
Още: Този плевел е враг №1 на градинарите - за 1 седмица може да унищожи цялата реколта
За добрата реколта от краставици е важно правилното поливане и редовното разкопаване на почвата.
Правила за поливане на краставиците
Краставиците се нуждаят от често поливане. Но си струва да обърнете внимание на някои подрбности. Поливането се извършва в съответствие с метеорологичните условия. В дъждовни дни избягвайте поливането поради възможност от появата на кафяво гниене.
При температура на въздуха под 15 °C разсадът не се полива. В тези случаи почвата се разкопава между редовете.
Още: Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат
Още: Градинар: Това е тайната да спасите умиращата орхидея
Дъждовната вода е най-добрата опция за напояване. Съдържа много кислород и полезни елементи. Може да се използва и вода със стайна температура. При поливане с по-студена вода растежът на растенията се забавя. След 19 часа не се препоръчва поливане. Температурата на водата за напояване не трябва да е по-ниска от 17-18 ° C.
Разкопаване на почвата
Благодарение на тази процедура вентилацията на почвата се подобрява. Разкопаването трябва да се извърши, когато на повърхността на почвата се появи коричка. Извършва се внимателно, за да не се наранят корените на растението. Достатъчно е почвата да се разкопае на дълбочина 3–4 см.
Листни въшки по краставиците - най-добрите бабини рецепти