Първата мярка за защита на младите градини от вредители е да се постави ограда в градината. За тази цел обикновено се използват циментови колове и оградна мрежа, каквито се продават в магазините за строителни материали.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Предназначението на оградата е да държи далеч животните да не увредят все още младите дървета. Например зайците могат да изтръгнат кората на плодните дървета през зимата, елените могат да схванат младите клони през лятото, а дивите прасета могат да повредят корените.
Планирате овощна градина: Не забравяйте това, за да имате добра реколта
Проблем е и защитата на събраните орехи и бадеми от нападения на гризачи. Ето няколко рецепти, които са лесни за използване и са доказали своята ефективност в практиката.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Мента и ментово масло
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Мишките не обичат миризмата на мента. Препоръчваме ви да накиснете памучна вата в ментово масло и да я разпръснете из стаята. Можете също така да разпръснете листа от мента, но недостатъкът е, че те трябва постоянно да се подменят с нови.
Полска рецепта
Смесете ½ кг пшенични изрезки с 200 г цинков фосфид. Поръсете получената смес с малко масло и разпръснете около миши дупки или в дървена кутия, подготвена така, че мишките да могат да влизат свободно, но да не могат да излизат свободно.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Дафинов лист, лук и амоняк
Сложете няколко от тези съставки в малко бурканче без капак и сложете, където пожелаете. Това средство не мирише толкова приятно, колкото ментата, но е установено, че е непоносимо за мишки и плъхове.
Гипс
Това е често срещана, по-малко хуманна рецепта, но се използва от години. Сложете една част брашно, една част захар и една част гипс в плосък съд. Поставете друг съд с вода до него. Гризачът първо изяжда храната, а след това изпива водата, в резултат на което гипсът се втвърдява в стомаха на гризача. Ефективността на този метод е 50 на 50. Ефективността на този метод е 50 на 50, защото не можем да наблюдаваме как гризачът се опитва да изпие първо водата, въпреки желанието ни да го направи.
Ароматизирано лепило.
На пазара се предлагат и капани със специално ароматизирано лепило. Тези капани по-скоро улавят плъховете, отколкото ги убиват, така че ще трябва да се справите сами или да помолите някой да го направи вместо вас.
Ако ситуацията е сериозна, се обърнете към специалист по унищожаване.
Други вредители по овощните дървета са болестите, причинени от гъбички, вируси и бактерии. Обикновено те се пренасят от други овощни дървета и растения, но могат да бъдат причинени и от неправилна обработка на почвата, неправилно поливане, торене и резитба, както и от природни явления като влага, суша и градушка.
Струпясване
Причинява се от гъбички, които поразяват листата, леторастите и плодовете. По листата се появяват бледи мазни кафяви петна, обикновено от долната страна на листата. Патогенът презимува в мъртвите листа и ако те не бъдат събрани или изгорени навреме, в началото на пролетта се появяват струпясвания, а в средата на лятото заразените листа престават да функционират.
Основни стъпки за планиране на овощна градина
Антракноза
Разпознава се по воднисти зелени петна по леторастите, които след няколко дни стават мазнозелени и леторастите опадат.
Церкоспороза
Това е най-често срещаната болест по младите овощни дървета. Причинява се от гъба, която засяга листата, леторастите и плодовете. Върху заразените участъци се появяват светлокафяви петна с черна корона. По листата петната избледняват и разпукват дръжката, а плодовете падат неузрели.
Заразените овощни дървета трябва да се напръскат с 2% разтвор на бордолезов нитрат или смес от сяра и негасена вар в съотношение 1:10 (1 част сяра към 10 части негасена вар).