Време е да се замислим за октомврийската поддръжка на мушкатото, ако искаме да краси дома ни с буйните си цветове чак до Нова година, а и след това.
Истината е, че мушкатото е сред най-малко капризните растения и вероятно това е основната причина то да присъства в почти всяка една къща, разполагаща с балкон.
Освен, че способства за разкрасяването и освежаването на интериора и екстериора, растението има и защитни свойства, за които всеки трябва да знае. Миризмата, която излъчва, действа като естествен репелент срещу комари и молци. Не е случайност това, че от край време бабините ни на село не са пропускали възможността да наредят дузина саксии с буйни цъфтежи на первазите на прозорците и около местата, на които са прекарвали най-голяма част от времето си.
Още: Тези грижи за мушкатото през есента ще гарантират здрав цъфтеж през пролетта
Днес обаче ще споделим как е правилно да се грижите за цветето, ако искате то да не ви предава и да продължава да краси дома ви, зареждайки ви с една топлина и позитивна енергия.
Какви грижи е правилно да полагаме за мушкатото?
Най-напред трябва да го приберете в затворено помещение в края на септември или до средата на октомври. Това условие е пряко свързано с времето и ние няма как да бъдем категорични в съвета си.
Идва ред на смяната на почвата, която е желателно да се прави минимум веднъж на 2- 3 години. Ако сменяте почвата веднъж в годината, още по-добре. Така ще подсилите растението и резултатите ще са видими съвсем скоро.
Още: Не пропускайте есенното подрязване на мушкатото - то е изключително важно
След смяната на почвата идва ред на поливането. Процедурите трябва да се сведат до веднъж на 4-5 дни. Това е напълно достатъчно за мушкатото. Все пак става въпрос за зелен любимец, който не е привърженик на влагата.
Обърнете внимание и на стимулаторите на цъфтежа. Те са не по-малко важни от всички останали грижи, които иначе ще осигурите на цветето.
Магнезивият сулфат е чудесно средство, когато става въпрос за подхранване. Само 10 грама от продукта се разтварят в 3 литра вода. Поливането се извършва веднъж на 3 седмици или два пъти в месеца.
Някои градинари разчитат изцяло и единствено на разтвор с йод. Две капки йод се смесват с един литър вода и подхранващата смес е готова.
Още: НЕ правете това с мушкатото
Използва се малко като количество, затова няма да ви се налага често да го приготвяте.
Това са съветите, които опитните градинари споделят с вас. Ако се нуждаете от още насоки, то може да прочетете някои от останалите ни полезни статии.