Всеки градинар, който реши да отглежда моркови, очаква образуването на големи и вкусни кореноплоди. Той също така иска да се надява, че събраните зеленчуци ще издържат много дълго време. Но в действителност често се случва точно обратното: кореноплодите се оказват малки, криви, безвкусни и нямат добър срок на годност. В случая е важно те да получават необходимите хранителни вещества в правилното време.
Правилно подхранване на морковите
На различните етапи от развитието на морковите е необходим различен набор от микроелементи:
- Азот - необходим е главно в първия етап от развитието на растенията, за да се увеличи зелената маса.
- Калий - необходим е през целия период на зреене. Той отговаря за метаболизма, регулира процеса на фотосинтеза, а също така помага за образуването на подземната част на растението. Благодарение на калия, кореноплодът придобива сладост и сочност.
- Фосфор - морковите се нуждаят от него в средата на лятото. Влияе върху образуването на кореноплодни зеленчуци: морковите стават плътни, върхът се закръгля и сладостта се увеличава.
- Бор и манган - тези елементи се въвеждат през юли. Те са важни при растежа на плодовете, тъй като осигуряват здравето и твърдостта на кореновата сърцевина, осигуряват сладост и също така допринасят за дългото съхранение на реколтата.
Ако пиете сок от моркови – след колко време ще усетите резултати
Подхранване след поникване
Провежда се при формирането на втория истински лист.
Птичият тор е добър източник на азот, така че се използва само в началните етапи на отглеждане на моркови.
Торене със "зелен тор" - той е добър източник на азот, освен това съдържа комплекс от полезни за морковите вещества.
Смелете избраната зелена съставка и напълнете с нея една трета от съда, останалата част напълнете с вода и оставете да ферментира за 10-14 дни. След това филтрирайте получената смес и я разредете с вода в съотношение 1:10. За приготвяне на инфузията се използват оман, лайка, пелин, детелина или друга билка. Копривата е особено добра за тези цели.
Комплексен тор - можете да приготвите следния хранителен състав: вземете амониев нитрат или урея (1 супена лъжица), обикновен суперфосфат (1,5 супени лъжици), калиева сол (1,5 супени лъжици) и разредете всичко в 10 литра топла вода. Всеки квадратен метър площ се полива с 2 литра от този разтвор.
През август си струва да добавите малко калиев тор. Най-добрите варианти са калиев сулфат или монокалиев фосфат.
Факт е, че съответният микроелемент допринася за натрупването на захари в зеленчуците и придобиването на устойчивост на градински култури към болести и неблагоприятни климатични условия.
Също така има смисъл да се използва борофосфат. Калиевият сулфат или монофосфат не винаги е задължително августовско хранене за моркови.
Преди да реши да приложи някой от тези торове, градинарят трябва да анализира състоянието на растението и почвената покривка. Ако нищо не показва, че няма достатъчно калий (тъй като необходимият микроелемент е бил доставен в почвата преди това), тогава можете да откажете да използвате продукта.
Съхраняване на морковите в почвата: Градинарите съветват КАК