Магданозът ще поникне за дни: Трябват ви само 3 лъжици от това

26 март 2025, 11:35 часа

Често магданозът покълва много бавно и расте слабо, въпреки че е спазена технологията за сеитба. Но опитните градинари знаят как да решат този проблем само с едно торене. Ако искате магданозът да расте по-бързо, да е зелен и сочен, трябва да наторите почвата с един прост и достъпен тор. Три лъжици от него са достатъчни, за да може зелената подправка буквално да се "събуди" и да расте с двойна сила.

Как да подхраните магданоза през пролетта, за да расте бързо, да бъде зелен и сочен

Магданозът обича фосфора, така че почвата трябва да се наторява със суперфосфат. Необходимо е да приложите три супени лъжици тор на квадратен метър - и зеленолистната подправка ще покълне дори и ако използвате не много висококачествени семена.

Къде и как да засадите магданоз, за да расте бързо и да не пожълтява

Има още една вълшебна съставка за магданоза – това е дървесната пепел. Съдържащият се в нея калий помага на магданоза да се вкоренява по-бързо и да расте зелена маса. А фосфорът е отговорен за развитието на кореновата система. Магданозът, подхранен с такива торове, покълва по-бързо, става силен и сочен.

Как правилно да подхранвате магданоза с пепел?

Една чаша от тази съставка ще бъде достатъчна за един квадратен метър. При облачно време дървесната пепел може да се разпръсне между редовете върху влажна почва. И ако земята е суха и навън е горещо, тогава почвата трябва първо да се напои добре и едва след това да се поръси с пепел.

Какво расте добре след магданоз? 

Още за торенето с пепел

Пепелта е подходяща за много градински култури, но пасленовите култури и бобовите растения я обичат най-много. Тя може да се използва и за торене на краставици, тиквички, тикви, лук, копър, магданоз, моркови, репички и цвекло. В допълнение, пепелта може да се прилага под овощни дървета и ягодоплодни храсти. Забранено е да се торят с пепел растения, които изискват кисела почва. Те включват рододендрон, боровинка, червена боровинка, хортензия, азалия, хедър, циперус, камелия и момина сълза. В допълнение, иглолистните растения и някои сортове лилии и рози не харесват пепелта.

Пепелта може да навреди дори на тези растения, които реагират добре на нея. Пепелта играе отрицателна роля, когато се използва заедно с азотсъдържащи торове. Освен това тя не може да се използва, ако почвата в района е алкална. Дезоксидиращият ефект на пепелта продължава от две до четири години, което означава, че ежегодното приложение може да доведе до алкализиране на почвата.

Лекар: Кой НЕ трябва да яде магданоз и кориандър

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес