Магданозът ще поникне за 3 дни, ако направите това със семената му

11 март 2025, 13:47 часа

Магданозът е от културите, които поникват бавно. Обикновено са му необходими около 3 седмици. Този дълъг период на чакане за появата на първите филизи може да бъде намален до три дни благодарение на един метод, прилаган от опитните градинари. Тайната е в предварително накисване на семената. 

Предварително накисване на семената на магданоза

Те са покрити с плътна обвивка. Тя се отличава с високо съдържание на етерични масла, които са естествена бариера на всяко семе. Тази обвивка предпазва семенцата от преждевременно покълване при неблагоприятни условия. Но този "защитен щит" може да бъде унищожен с правилната техника с гореща вода. За целта семената трябва да се накиснат в нея за 15 минути. Температурата на използваната вода трябва да бъде +50–55 градуса - само в този случай ще се гарантира разтварене масления филм, като същеврменно с това ембрионът ще се запази непокътнат. 

Магданозът ще покълне за часове - ето каква е тайната на опитните градинари

За процедурата семената се изсипват в термос, който се пълни с вода, загрята до желаната температура. След това съдът се затваря с капак.  След 15 минути отцедете течността и изплакнете семената под студена вода, за да спрете нагряването.

Но това е само първият етап. За да се ускори покълването, семената се накисват за 12 часа в разтвор на водороден прекис (1 супена лъжица на 1 литър вода). Пероксидът насища ембрионите с кислород, активира ензими, които задействат растежа им.

След това семената се изсушават върху хартиена кърпа и се засяват в подготвени бразди с дълбочина 1 см. Почвата се смесва предварително с пясък и пепел (1: 1) - това подобрява аерацията и дезинфекцира субстрата.

Необходимо е след засаждане лехата да се покрие с филм или агрофибър, създавайки парников ефект, който запазва топлината и влагата.

Кога да засадите магданоз преди зимата за по-добра реколта?

Първите издънки се появяват на третия ден, а масовите издънки се появяват след седмица. За да се ускори растежът, веднъж на всеки 10 дни посевите се поливат с разтвор на глюкоза (1 ампула на 5 литра вода). Захарта става храна за почвените бактерии, които произвеждат азот, от който се нуждае магданозът. След месец можете да съберете първата реколта, като отрежете листата в корена - това стимулира растежа на нови издънки.

За предпазване на насажденията от листни въшки и морковени мухи, лехара се поръсва с тютюнев прах или наблизо се засаждат невен. Ако листата започнат да пожълтяват, добавете калиев тор (1 супена лъжица калиев сулфат на 10 литра вода) - това ще върне наситения цвят на зеленолистната култура.

Сортът "Италиански гигант" реагира особено добре на този метод. Листата стават големи, ароматни и остават сочни дори по време на суша.

Какво расте добре след магданоз?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес