Много градинари отглеждат краставици в градините си през лятото. За тези, които желаят да получат мега-реколта от тази популярна култура, се препоръчва да обърнат внимание на едно достъпно средство. Опитните градинари отдавна използват обелки от лук. И ако все пак сте свикнали да ги изхвърлите, ще разберете защо не трябва да го правите и е по-добре да се откажете от този навик.
Люспи от лук - приложението им при отглеждане на краставици
Обелката от лук е източник на полезни вещества: съдържа много витамини, минерали и антиоксиданти. Например богата е на калий, който играе изключително важна роля за растежа и цялостното развитие на растенията. Съдържа и флавоноиди, вещества, които предпазват културите от болести. Освен това люспите съдържат витамини А, С и Е, които укрепват имунитета на насажденията.
Само 1 торене с това предпазва краставиците от болести и пожълтяване
Благодарение на такива ценни свойства, люспите от лук редовно се използват от опитни градинари като тор за краставици. Той не само повишава устойчивостта на културата към болести, но и стимулират обилното плододаване. За целта трябва да се приготви запарка. Обелките се поставят в съд и се заливат с топла вода - за един литър са необходими 100-150 грама люспи. Оставете сместа на топло място за 5-7 дни. Трябва да я разбърквате периодично, за да активирате процеса. След това сместа може да се използва. За поливане разредете запарката в съотношение 1 част от продукта към 5 части вода.
Поливайте краставиците след засаждане и по време на вегетационния период на растението. Достатъчно е да го правите веднъж на две седмици за поддържане на почвата в добро състояние.
Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Люспите от лук могат да се използват и за превантивно лечение. И в този случай пригответе запарка (пропорция – 1:1). С нея се пръскат краставиците по време на цъфтежа. По този начин им се осигурява защита от болести и неприятели.
Още за приложението на люспи от лук в градинарството
Този естествен материал може не само да подобри състоянието на почвата, но и да защити растенията от различни вредители. Използването на люспи от лук е икономичен и ефективен начин за увеличаване на добивите и защита на градинските култури.
Първо, люспите от лук са истински природен склад на полезни вещества. Съдържа широка гама от минерални елементи, които спомагат за унищожаването на вредната микрофлора в почвата и стимулират растежа на растенията.
Кои зеленчуци растат най-добре след краставици?
Второ, ако листата на краставицата пожълтяват, отвара от люспи от лук ще бъде ефективно решение. За да я приготвите, трябва да варите две шепи люспи в 10 литра вода за 5 минути. След киснене и филтриране разтворът се разрежда с вода в съотношение 2:10 и се използва за пръскане.
Трето, за борба с паякообразните акари по краставиците се приготвя специална инфузия: 200 грама люспи се киснат в 10 литра вода в продължение на 4-5 дни. Растенията се третират до три пъти с интервал от пет дни.
Четвърто, срещу листни въшки и колорадски бръмбар се използва следният метод: половин кофа люспи се залива с гореща вода, настоява се за един ден, след което се филтрира и се разрежда с вода в съотношение 1:2.
Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Пето, всяка от гореописаните инфузии може да се използва за защита на овощните дървета от молци. Третирането се извършва след цъфтежа при температура минимум 15 градуса, като процедурата се повтаря всяка седмица в продължение на месец.
Използването на обелки от лук в градинарството показва как обикновените битови отпадъци могат да се превърнат в ценен ресурс за увеличаване на производителността в градината. Този метод не изисква значителни финансови разходи и е достъпен за всеки градинар. Редовната и правилна употреба на люспи от лук може значително да намали нуждата от химически продукти за растителна защита. Рационалното използване на природните ресурси позволява постигане на високи резултати в градинарството с минимални разходи.
Какво да засадите след краставиците: 7 култури, които дават отлична реколта