Лукът присъства често на нашата трапеза, слага се почти във всяко ястие, така че е огромен плюс, ако имате пресен в градината. Засажда се лесно, отглеждането му също не изисква подготовка, но все пак трябва да осигурите добри условия и да положите необходимите грижи.
Добрата грижа за лука в градината
Според добрите градинари насърчаването на здрав растеж на листата на лука гарантира, че растенията имат достатъчно енергия, за да образуват големи луковици.
Незрелите луковици трябва да останат покрити с лек мулч, за да ги предпазите, като така ще задържите и влагата, ще потиснете плевелите и по този начин позволявате циркулация на въздуха.
Пролетен ЛУК в домашната градина: Засяване и грижи
Не покривайте поникналия лук.
Торете на всеки няколко седмици с азот, за да получите големи луковици. Когато лукът избута почвата и започнат да се образуват луковици – е време да спрете с торенето. Не поставяйте почвата обратно около лука. Луковицата трябва да излезе над почвата.
Ако изполвате лек мулч, растенията лук не се нуждаят от постоянно поливане. Около 1 инч вода на квадратен фут на седмица, включително дъждовна вода, е достатъчно. Може да поливате повече в случаите, когато искате да имате по-сладък лук. За да предотвратите завиването, поливайте често по време на горещи периоди.
Добрите градинари съветват: Засаждане и грижа за ЛУК в градината, за да имате успех
За да възпрете трипсите, отрежете лука с домати или моркови в плътно редуващи се редове.
Лукът е чувствителен към дневна светлина, така че има различни сортове за различна продължителност на деня. Съобразете това с вашия район. Може да опитате „дневно неутрални“ (междинни) сортове, които дават отлична реколта навсякъде, независимо от продължителността на деня.