Картофите се срещат често в домашните градини, много са полезни и вкусни. Но няма нищо на света толкова разочароващо, колкото да изкопаете първото си растение картофи с буйни листа само за да откриете, че вашите картофи са дали листа, но не и реколта. Това е често срещан проблем, особено при начинаещи градинари.
Основната причина е прекаляване с наторяването на културите с надеждата за богата реколта. Твърде малкото или твърде многото торене може да има негативен ефект и да доведат до липса на картофи.
Засяване на картофи: Лесни стъпки за начинаещи градинари
Причини картофените растения да не дават плод
Основна грешка на градинарите е, че не тестват почвата, преди да подготвят картофените лихи и добавят торове. Умереното ниво на плодовитост е желателно по време на засаждане. Когато азотът, калият и фосфорът са в баланс в умерени до високи количества, вашето легло е подготвено за засаждане.
Необходима е много листна растителност по време на първата фаза на растеж на картофите. Това е така, за да може растението в по-късен етап да произвежда много храна, която да съхранява под земята в структури, които ще набъбнат в картофи. Балансът на азот, калий и фосфор насърчава бързото развитие на здрави листа и корени, които достигат дълбоко в почвата, за да осигурят на вашите картофи изобилие от градивни елементи и вода.
Прекомерното прилагане на азот ще доведе до липса на картофи по вашите растения или ниски добиви. Ако засадите картофи в подходяща плодородна почва и им е подложена странична превръзка от около унция 10-10-10 тор всяко, когато са били 20-31 см високи, не е необходимо допълнително подхранване.
Градинарите съветват: Сортове КАРТОФИ и кога да ги засеете?
Ако сте напоявали картофите си дълбоко и често и няма черно гниене, което да си проправя път нагоре по стъблото, листата на картофите може много надеждно да покаже наличието на хранителни вещества в почвата. Бъдете наблюдателни и хването проблема още в началото, за да коригирате.
Наторените картофи имат много зеленина, като може да се появят и деформирани листа. Това е така, защото са вложили всичко, което са имали, за да направят листа за сметка на корените. По-младите листа могат да се появят бледозелени или дори жълти със зелени жилки и могат да растат бавно или да изглеждат по-малки от нормалното.