Привличането на птици в градината е неизменна част от биологичното земеделие. Но целта трябва да засадите в нея определени растения - бъз, лавандула, берберис, котонеастер.
Още: Сочни като от градината на баба - как да гледаме вкусни домати в градски условия?
Още: Лунен календар на градинарството за април 2025 година
Растенията, които привличат птици в градината
В края на лятото бъзът дава плодове, които са привлекателни за птиците, а през пролетта, благодарение на цъфтежа си, това растение се превръща в магнит за различни насекоми - птиците също нямат нищо против да хапнат от тях.
5 цветя, които обичат студа и цъфтят през зимата
Лавандулата изглежда без проблем както самостоятелно, така и в комбинация с други градински растения. Освен факта, че сребристосивата зеленина и ароматните цветя на лавандула правят градината необичайно привлекателна, това растение привлича птици. Освен това ароматното растение отблъсква градински вредители.
Още: Розите ще цъфтят пищно, ако се поливат с това веднъж месечно
Още: Разпръснете това в градината: кърлежите и комарите няма да се появят
Някои птици използват лавандуловите храстите като подслон, други понякога ловуват за лавандулови семена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Напръскайте градината с това и няма да видите нито един колорадски бръмбар
Още: Защо градинарите започнаха да чупят стъблата на картофите?
Трудно е да се намери по-вкусно лакомство за птици от плодовете на котонеастер. Друго предимство на растението е, че е подходящо за всяка градина: на големи площи дървесните форми на котонеастер ще изглеждат хармонично, а за отглеждане близо до стена - хоризонтален вариант.
Берберисите се предлагат в различни размери: от джуджеви храсти (високи 30 см) до растения с височина над 2 метра. Почти всички видове могат да се похвалят с яркочервени плодове и остри бодли. Ето защо птиците ги обичат - заради възможността да използват храстите като подслон и източник на храна.
Известно е, че птиците се хранят с насекоми и са ужасно ненаситни. През деня малка птица изяжда 1,5 пъти повече храна, отколкото тежи.
Още: Кога да косите тревата, за да имате приказен двор
Още: Собственик на градински център: С този трик орхидеята няма да спира да цъфти
Например, в градината, където са се заселили синигери, рядко можете да видите червива ябълка. Големият синигер изяжда до 360 гъсеници на ден, които изважда изпод кората, от пашкулите в короната и под листата на земята. Една двойка синигери може да отърве 40 овощни дървета от вредители.
През зимата синият синигер се храни с яйца на вредители и люспести насекоми. Учените са изчислили, че един син синигер може да унищожи до 6 милиона яйца на насекоми годишно. През лятото те с готовност ядат гъсеници на молци, листни пеперуди, ларви на триони, листни въшки и дървеници. Те също хващат мухи и оси.
Сините синигери обичат слънчогледови семки, фъстъци и несолена сланина. Ако в градината растат върби, тогава е по-добре да окачите хранилката там: сините синигери обичат да прекарват времето си там.
Все още не е късно: Растенията, които може да засадите през ноември