Много градинари искат краставиците, които отглеждат в градината си, да дават плодове до късна есен. Това може да се посигне, ако използвате един лесен, но много ефективен трик. Обърнете внимание на листата Но в случая е важно плодовете да се събират своевременно.
Това означава: нужда да чакате краставиците да станат прекалено гняма олеми. Запомнете, че колкото по-рано ги откъснете, толкова по-бързо ще се образуват нови плодове.
Хапчето, което гарантира богата реколта от краставици и домати
Топ трик за удължаване плододването на краставицтите
Експертите казват: за да получите добра реколта, трябва да ги разредите листата като своевременно премахнете тези, които растат под плодовете. Не забравяйте за мулчирането - за да предпазите корените от прегряване и температурни промени. Мулчът също е идеален „спасител“ за тези, които нямат възможност редовно да поливат градината си. Именно благодарение на мулча корените на краставиците не изсъхват.
Правилното поливане също е важно за удължаване на плододаването.
Краставиците трябва да се поливат с топла вода (25-28 градуса) при хубаво време, а при студено поливането трябва да се ограничи, тъй като корените не абсорбират добре влагата и могат да изгният. По-добре е да поливате със слаба струя, без да уплътнявате почвата или да наранявате корените, тъй като те са разположени повърхностно. Важно е почвата да се напоява в радиус от 10-15 см около растението и на дълбочина 20 см, докато кореновата шийка трябва да остане суха, тъй като ако има излишна вода, коренът може да започне да гние. По-добре е да поливате преди 9 сутринта или вечер - когато топлината вече е намаляла. Добър вариант е да инсталирате система за капково напояване.
Преди да започнат да цъфтят краставиците обикновено е достатъчно да се поливат два пъти седмично с 4-5 литра вода на 1 кв.м. площ, но трябва да се вземат предвид валежите. Ако е имало продължителен дъжд, можете да пропуснете поливането.
По време на процеса на растеж краставиците се поливат веднъж на всеки пет дни, като се използва същият обем вода. Когато се появят плодовете и преди края на активното прибиране на реколтата, честотата на поливане трябва да се увеличи до три пъти седмично, а разходът на вода да се увеличи до 8-12 литра на 1 кв.м.
От средата на август до края на сезона трябва да се полива през 10 дни, като се използват 7-8 литра вода на 1 кв.м. площ.
Поради по-високата температура на въздуха в оранжерията, храстите трябва да се поливат по-често, но с по-малки порции вода. Преди цъфтежа краставиците се поливат веднъж на ден при слънчево време, като на 1 кв.м. площ се използват 3-5 литра вода. Тъй като растенията растат активно, поливането се увеличава, ако е необходимо. При по-хладно и облачно време оранжерията не се нагрява толкова много, така че поливането трябва да се извършва по-рядко. Важно е да се следи влажността на почвата и да се разрохкват или мулчират лехите, за да се избегне образуването на кора на повърхността на почвата.
Най-добрият тор за първото торене на краставиците