Много градинари искат краставиците, които отглеждат в градината си, да дават плодове до късна есен. Това може да се посигне, ако използвате един лесен, но много ефективен трик. Обърнете внимание на листата Но в случая е важно плодовете да се събират своевременно.
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Още: Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март
Това означава: нужда да чакате краставиците да станат прекалено гняма олеми. Запомнете, че колкото по-рано ги откъснете, толкова по-бързо ще се образуват нови плодове.
Хапчето, което гарантира богата реколта от краставици и домати
Топ трик за удължаване плододването на краставицтите
Още: Как да се отървете от листните въшки по краставиците
Още: Паста за зъби в градината - ето за какво я използват опитните градинари
Експертите казват: за да получите добра реколта, трябва да ги разредите листата като своевременно премахнете тези, които растат под плодовете. Не забравяйте за мулчирането - за да предпазите корените от прегряване и температурни промени. Мулчът също е идеален „спасител“ за тези, които нямат възможност редовно да поливат градината си. Именно благодарение на мулча корените на краставиците не изсъхват.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 грешки, които са фатални за разсада през февруари
Още: Този плевел е враг №1 на градинарите - за 1 седмица може да унищожи цялата реколта
Правилното поливане също е важно за удължаване на плододаването.
Краставиците трябва да се поливат с топла вода (25-28 градуса) при хубаво време, а при студено поливането трябва да се ограничи, тъй като корените не абсорбират добре влагата и могат да изгният. По-добре е да поливате със слаба струя, без да уплътнявате почвата или да наранявате корените, тъй като те са разположени повърхностно. Важно е почвата да се напоява в радиус от 10-15 см около растението и на дълбочина 20 см, докато кореновата шийка трябва да остане суха, тъй като ако има излишна вода, коренът може да започне да гние. По-добре е да поливате преди 9 сутринта или вечер - когато топлината вече е намаляла. Добър вариант е да инсталирате система за капково напояване.
Преди да започнат да цъфтят краставиците обикновено е достатъчно да се поливат два пъти седмично с 4-5 литра вода на 1 кв.м. площ, но трябва да се вземат предвид валежите. Ако е имало продължителен дъжд, можете да пропуснете поливането.
Още: Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат
Още: Градинар: Това е тайната да спасите умиращата орхидея
По време на процеса на растеж краставиците се поливат веднъж на всеки пет дни, като се използва същият обем вода. Когато се появят плодовете и преди края на активното прибиране на реколтата, честотата на поливане трябва да се увеличи до три пъти седмично, а разходът на вода да се увеличи до 8-12 литра на 1 кв.м.
От средата на август до края на сезона трябва да се полива през 10 дни, като се използват 7-8 литра вода на 1 кв.м. площ.
Поради по-високата температура на въздуха в оранжерията, храстите трябва да се поливат по-често, но с по-малки порции вода. Преди цъфтежа краставиците се поливат веднъж на ден при слънчево време, като на 1 кв.м. площ се използват 3-5 литра вода. Тъй като растенията растат активно, поливането се увеличава, ако е необходимо. При по-хладно и облачно време оранжерията не се нагрява толкова много, така че поливането трябва да се извършва по-рядко. Важно е да се следи влажността на почвата и да се разрохкват или мулчират лехите, за да се избегне образуването на кора на повърхността на почвата.
Най-добрият тор за първото торене на краставиците