Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Краставиците повече няма да горчат - тайната на опитните градинари

13 юни 2024, 18:41 часа

Не само корнишоните, но и останалите сортове краставици стават горчиви поради производството на токсичното съединение кукурбитацин при неблагоприятни условия на отглеждане.

Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен

Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях

Причините за горчивината им могат да бъдат внезапна промяна на времето, прекомерно или недостатъчно поливане. За да избегнете горчивина, се препоръчва да балансирате поливането, да наблюдавате влажността на почвата и да използвате методи за накисване, осоляване или почистване на краставици.

С течение на времето, по време на растежа, краставицата започва да произвежда кукурбитацин, токсично органично съединение, което кара плодовете да стават горчиви. Но все пак е възможно да се избегне това.

Краставиците ще дават плодове до късна есен, ако направите това

Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си

Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари

Вероятно краставицата е едно от най-популярните растения, които градинарите отглеждат в своите парцели. Понякога обаче качеството на реколтата може да разочарова градинарите поради факта, че плодовете придобиват неприятен горчив вкус. 

Защо краставиците стават горчиви

Ако условията за растеж на краставиците се окажат доста неблагоприятни, те започват да произвеждат токсично съединение, което придава на плодовете горчивина. Това вещество се синтезира в листата и след това се разпределя в цялото растение, натрупвайки се в кореновата система и плодовете.

Ето някои често срещани причини за горчивина на краставицата:

  • внезапна промяна на времето;
  • прекомерно поливане;
  • липса на напояване.

За да балансирате влагата в почвата, трябва да извършвате поливане преди всичко вечер, както и да наблюдавате влажността на почвата. Водата трябва да попада на дълбочина 15 сантиметра, не по-малко и не повече.

Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината

Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява

Какво да правите, ако краставиците вече са станали горчиви?

Ако няма време да коригирате поливането и краставиците вече са придобили неприятен вкус, не трябва да се отказвате. С това явление всъщност е доста лесно да се справите, ако знаете правилните начини.

Мацерация - това е много популярен начин за премахване на горчивината. Зеленчуците трябва да се накиснат в студена вода, като предварително са отрязани краищата от двете страни. Процедурата трябва да се извърши в рамките на 3-6 часа.

Осоляване - ако спешно са необходими краставици за някакво ястие, тогава можете да ги нарежете по дължина, поръсете със сол и оставете за половин час. След това трябва да измиете солта и да оставите краставиците в студена вода за още 5 минути.

Почистване - това е най-лесният и бърз начин е просто да обелите краставицата. Обикновено горчивото вещество се съдържа в горната част, а в плътта горчивината практически не се усеща.

Хапчето, което гарантира богата реколта от краставици и домати

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес