Не всички градинари успяват, въпреки грижите, да отглеждат краставици без горчивина. Появата на горчивия вкус на плодовете се влияе от много фактори, които трябва да се имат предвид на всички етапи от отглеждането на тази градинска култура. Какво да направите, за да не са горчиви краставиците. Тайната е в правилното поливане и грижа.
Защо краставиците горчат?
Горчивината в краставиците е следствие от производството на специално вещество "кукурбитацин". Появява се поради стрес, неправилна температура, поливане и хранене. Ето защо е много важно да обърнете внимание на някои правила за отглеждане на зеленчука.
Как да увеличите реколтата на краставиците с 50%: Изпитан метод
Как може да се избегне горчивината на краставиците?
На първо място, има някои сортове краставици, които са устойчиви на горчивина . Те включват "Аристократ", "Букет за мама", "Даша", "Атос", "Кристина", "Драконово яйце", "Бастион" и др. Ето защо, ако се притеснявате, че няма да можете да отглеждате краставици без горчивина, по-добре е да заложите на тях.
Ако времето е слънчево в продължение на няколко дни, по-добре е да покриете разсада от краставици с агрофибър. Градинарите често го използват за защита на растенията от студа и го премахват, когато времето се затопли. Въпреки това, агрофибърът осигурява отлична защита от пряка слънчева светлина, което е нежелателно за краставиците.
Корените на краставицата не трябва да изсъхват. За да направите това, редовно, на всеки 7-10 дни, мулчирайте храстите с прясна почва, това ще доведе до нов растеж на корените и ще удължи плододаването.
Засаждане на краставици: Кога е най-добре да се направи
Редовното поливане е важен аспект в грижата за краставиците - много градинари го правят само през уикенда. Но на краставиците не се отразява добре редуването на силна суша с прекомерно поливане. Затова плодовете стават горчиви. В случая те не са подходящи за прясна консумация, а единствено за консервиране.
Ако отглеждате краставици в оранжерия, уверете се, че тя не прегрява. В противен случай това ще има негативен ефект върху бъдещата реколта. Тези зеленчуци страдат от сух и горещ въздух.
През лятото, когато е твърде горещо, поливайте лехите обилно. При високи температури е много важно да поливате краставиците с топла вода два пъти на ден: сутрин (около 7-9 часа) и вечер (между 17 и 18 часа).
За да отгледате краставици без горчивина, трябва да запомните основните неща: поддържайте почвата достатъчно влажна, не допускайте пресушаване, покрийте насажденията, за да ги предпазите от пряка слънчева светлина.
Хитро торене на краставиците: Как бързо и лесно да увеличите реколтата им